Hamilton: Shpresoj që Red Bull të mos jetë 30 sekonda përpara të gjithëve

foto: EPA-EFE / ALI HAIDER

Piloti i Formula 1 Mercedes Lewis Hamilton, tha sot se ekipi i "Red Bull“është favorit absolut për të fituar garën e ardhshme të kampionatit, e cila do të zhvillohet më Çmimi i Madh i Japonisë këtë fundjavë, raporton "BBC".

Pilotët e Red Bull, Max Verstappen dhe Sergio Perez ata fituan deri në 14 gara në kampionatin F1 këtë sezon. Dominimi i “Red Bull” u ndërpre javën e kaluar nga piloti i “Ferrarit”, Carlos Sainz, i cili triumfoi në garën në Singapor.

– Shpresoj që Red Bull të mos jetë 30 sekonda përpara të gjithëve siç ndodhi në të kaluarën. Ata patën një fundjavë të vështirë, por makina e tyre duhet të jetë e mrekullueshme në garën e ardhshme. Ata kanë një ritëm të shkëlqyeshëm gjatë vitit, dhe Japonia me të vërtetë u përshtatet atyre - tha Hamilton.

Britaniku theksoi se Mercedes dëshiron t'i afrohet sa më shumë Red Bull deri në fund të kampionatit.

– Sa për ne, ne duam të jemi sa më afër Red Bull. Ka gjëra që i kemi përmirësuar dhe pres që ky trend të vazhdojë – thotë Hamilton.

Gara japoneze GP zhvillohet të dielën në pistën Suzuka nga ora shtatë pas CET. Për momentin, Red Bull kryeson në tabelën e konstruktorëve me 597 pikë, shumë përpara Mercedes, i cili ka 289 në pozitën e dytë dhe Ferrari është i treti me 265.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës