Hamilton: Ndjeva se nuk isha i mirëpritur në Formula 1

Lewis Hamilton është shtatë herë kampion i Formula 1/foto: EPA-EFE/TOLGA BOZOGLU

Piloti i Mercedesit, Lewis Hamilton, ka shtatë kampionate të Formula 1 dhe konsiderohet si një nga pilotët më të mirë në histori, por britaniku pranon se rruga e tij drejt majës ka qenë shumë e vështirë.

Ai thotë se ndjeu se nuk ishte i mirëpritur në fillim të karrierës së tij në F1.

– Kur mbërrita në Formula 1, nuk e ndjeva se isha i mirëpritur. Ndjeva se nuk më pranuan dhe një Zot e di se çfarë thanë shoferët për mua. Ata thanë se një pilot në Formula 1 nuk mund të jetë i tillë, se nuk mund të sillet ashtu, të ketë tatuazhe – tregon Hamilton për “Vanity Fair”.

Hamilton thotë se edhe sot, 15 vjet pas debutimit të tij në Formula 1, nuk i pëlqejnë rregullat e futura nga F1, por dëshiron të marrë vendimet e tij. Edhe pse tashmë është një yll dhe një nga sportistët më të njohur në botë, ai nuk e harron fëmijërinë e tij të vështirë.

- Unë kam qenë një nga fëmijët e paktë me ngjyrë në shkollë, nuk më është dhënë kurrë mundësia për të avancuar - thotë Hamilton.

Video e ditës