Hamasi përdhunoi pengje si meshkuj ashtu edhe femra, konfirmuan mjekët

Pengët e Hamasit/Foto: Screenshot/H

Të paktën 10 burra dhe gra të liruar nga Hamasi u sulmuan seksualisht ose u keqtrajtuan gjatë kohës që u ndaluan në Rripin e Gazës, konfirmoi sot mjeku që i trajtoi, raportojnë mediat izraelite, raporton Beta.

Mjeku që trajtoi disa nga 110 pengjet e liruara nga Hamasi gjatë armëpushimit njëjavor me Izraelin nuk dha detaje dhe foli në kushte anonimiteti për të mbrojtur identitetin e pengjeve.

Deklarata e mjekut konfirmon dëshminë e një grupi civilësh të liruar, të cilët në takimin e djeshëm me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu folën për abuzimin seksual që kanë përjetuar ose parë.

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit Matthew Miller la të kuptohej dje se Hamasi po refuzon të lirojë disa pengje sepse nuk dëshiron që ata të dëshmojnë për abuzimin seksual që pësuan gjatë kohës që ishin në robëri.

Grupi islamik palestinez Hamas ka hedhur poshtë akuzat se anëtarët e tij kanë kryer vepra seksuale.

Rreth 240 izraelitë dhe të huaj u futën me forcë në Rripin e Gazës nga militantët palestinezë gjatë një sulmi në Izraelin jugor më 7 tetor, duke vrarë më shumë se 1.200 njerëz, kryesisht civilë.

Gjatë një armëpushimi njëjavor në fund të nëntorit, bazuar në një marrëveshje midis Izraelit dhe Hamasit të ndërmjetësuar nga Katari, 105 pengje, duke përfshirë 80 izraelitë, me shtetas të dyfishtë dhe të huaj, u liruan në këmbim të lirimit të 240 palestinezëve nga burgjet izraelite.

Hamasi tani ka përjashtuar çdo mundësi për lirimin e pengjeve nëse Izraeli nuk e ndal përgjithmonë sulmin e tij në Gaza.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës