Hamasi konfirmoi se kishte marrë drogën për pengjet në Gaza

Foto: Balkis Press/ABACA/Abaca Press/Profimedia

Hamasi ka konfirmuar se ka marrë drogën dhe ka filluar t'ua dorëzojë pengjeve në Gaza, njoftoi sot Ministria e Punëve të Jashtme të Katarit. Katari dhe Franca ndërmjetësuan një marrëveshje midis Izraelit dhe Hamasit në janar për dërgimin urgjent të furnizimeve mjekësore për pengjet e mbajtura nga Hamasi në Gaza.

Në këmbim, ndihma humanitare dhe mjekësore duhet t'u dërgohet civilëve në atë enklavë palestineze, raporton Reuters.

“Katari i mori këto certifikata si ndërmjetës në marrëveshjen që përfshin dërgimin e barnave dhe dhënien e ndihmës humanitare për civilët në Rripin e Gazës, veçanërisht në zonat më të kërcënuara dhe të dëmtuara, në këmbim të dërgesës së barnave që janë të nevojshme për pengjet në Gaza”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Katarit, Majet Al Ansari.

Meqë ra fjala, Shtetet e Bashkuara sërish sot vendosën veton ndaj projekt-rezolutës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB) për luftën midis Izraelit dhe Hamasit, duke bllokuar thirrjen për një armëpushim të menjëhershëm humanitar. Për tekstin e përgatitur nga Algjeria votuan 13 anëtarë të Këshillit, ndërsa Britania e Madhe abstenoi. Kjo ishte vetoja e tretë e SHBA-së që nga fillimi i konfliktit më 7 tetor, kujton Reuters.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës