Halevi: Izraeli po i afrohet pikës 'ku mund të themi se kemi çmontuar Brigadën Rafah'

Shefi i Shtabit të Izraelit, Herzi Halevi, thotë se Izraeli "po i afrohet pikës" ku mund të thuhet se ka shkatërruar Brigadën Rafah të Hamasit.

"Ai është mposhtur jo në kuptimin që nuk ka më terroristë, por në kuptimin që nuk mund të funksionojë më si një njësi luftarake," tha Halevi gjatë një vlerësimi të situatës në zonën në Rripin jugor të Gazës.

Vlerësimi i tij vjen një ditë pasi kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se faza aktuale e luftimeve kundër Hamasit në Gaza po përfundonte, duke krijuar terrenin që Izraeli të dërgojë më shumë trupa në kufirin e tij verior për t'iu kundërvënë grupit militant libanez Hezbollah.

Komentet e tij kërcënuan të përshkallëzojnë më tej tensionet midis Izraelit dhe Hezbollahut në një kohë kur ata duket se po i afrohen më shumë luftës.

Netanyahu sinjalizoi gjithashtu se nuk i duket fundi i luftës së ashpër në Gaza.

Udhëheqësi izraelit tha në një intervistë televizive se ndërsa ushtria është afër përfundimit të ofensivës së vazhdueshme tokësore në Rafah, kjo nuk do të thotë se lufta kundër Hamasit ka përfunduar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës