Halep finalisti i parë në Masters në Toronto

Simona Halep do të luajë për titullin e tretë Masters në Kanada/foto: EPA-EFE/EDUARDO LIMA

Tenistja rumune Simona Halep është finalistja e parë e turneut Masters të Serisë 1000 në Toronto, pasi mposhti në gjysmëfinale amerikanen Jessica Pegula në tre sete me 2:6,6:3,6:4.

Tenistja e 15-të aktualisht në botë ka festuar ndaj tenistes së 14-të në listën WTA pas dy orë e XNUMX minuta lojë dhe me këtë ka arritur në finalen e saj të katërt në Masters në Kanada dhe do të luftojë për titullin e tretë.

Me fitoren ndaj Pegulës dhe me daljen në finale, Halep nga e hëna do të jetë sërish në mesin e dhjetë tenisteve më të mira në renditjen e WTA-së.

Në finalen e turneut në Toronto, Halep do të luajë me fituesin e gjysmëfinales së dytë në të cilën takohen Karolina Pliskova dhe brazilianja Beatrice Hadad Maia.

Video e ditës