Halep do të luajë në gjysmëfinalen e Masters në Toronto

Simona Halep/foto: EPA-EFE/EDUARDO LIMA

Tenistja rumune Simona Halep siguroi një vend në gjysmëfinale të serisë Masters 1000 në Toronto, pasi mposhti amerikanen Coco Goff në dy sete me 6:4, 7:6.

Halep siguroi vendin e saj në gjysmëfinale në 109 minuta lojë. Në setin e parë, Halep bëri break vendimtar në ndeshjen e pestë.

Në setin e dytë pati nga katër breake nga të dyja palët, kështu që fituesi u vendos në një tai-break, në të cilin rumuni ishte bindës dhe festoi me 7:2.

Halep do të luajë në gjysmëfinale kundër më të mirës së duelit mes amerikanes Jessica Pegula dhe Yulia Putintseva nga Kazakistani.

Video e ditës