Telefonat e hakuar të eurodeputetëve

Sulmet në zgjedhjet e qershorit intensifikohen - Foto EPA, Olivier Hosle

Anëtarët e Nënkomitetit të Sigurisë të Parlamentit Evropian kanë dorëzuar telefonat e tyre për një kontroll sigurie pasi u zbuluan prova se të paktën dy pajisje ishin hakuar.

Parlamenti Evropian po zbaton masa të shtuara sigurie përpara zgjedhjeve për eurodeputetë në qershor të këtij viti. Një rishikim i brendshëm i kryer në dhjetor zbuloi se mbrojtjet kibernetike ende nuk plotësonin "standardet e industrisë" dhe ishin "nën nivelin e kërcënimit nga hakerat, veçanërisht ata të sponsorizuar nga shtetet".

Një nga telefonat e “infektuar” të anëtarëve të Nënkomitetit të Sigurisë u zbulua të martën gjatë një kontrolli rutinë. “Gjurmë spyware” janë regjistruar, por nuk është përcaktuar se si, kur apo pse është infektuar telefoni.

Përfaqësuesja e Parlamentit Evropian, Delphine Kolar, më pas deklaroi se në dy pajisje janë gjetur gjurmë, për këtë arsye është dërguar mesazh për të gjithë deputetët që t'i lënë telefonat për kontroll profesional.

- Për shkak të kontekstit aktual gjeopolitik dhe për shkak të natyrës së të dhënave në dispozicion të anëtarëve të Nënkomitetit për Sigurinë dhe Mbrojtjen, vëmendje e veçantë i kushtohet pajisjeve të anëtarëve të këtij Nënkomiteti dhe zyrtarëve që e mbështesin atë - Parlamenti Evropian. tha.

Ky nuk është sulmi i parë spyware në Parlamentin Evropian. Në vitin 2022, softueri Pegasus dhe Kandiru u injektuan në telefonat e anëtarëve të lëvizjes për pavarësinë e Katalonjës dhe një "grabitqar" u gjet në pajisjen e liderit të opozitës greke, Nikos Androulakis. Në shënjestër të një sulmi hakeri kanë qenë edhe pajisjet e kryetares së Parlamentit Evropian, Roberta Metsola. Pas serisë së sulmeve, u formua një komitet i posaçëm për të hetuar rastet, veçanërisht për shkak të skandaleve që në katër shtete anëtare të Bashkimit Evropian qeveritë përdorën softuer hakerimi për përfitime politike.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës