Sulmi i hakerëve në faqet e internetit të qeverisë zvicerane

Foto: Arkivi

Qeveria zvicerane tha sot se faqet e saj të internetit ishin goditur nga një valë sulmesh kibernetike përpara mbajtjes së një samiti paqeje në Ukrainë këtë fundjavë.

“Sulmet e para të shpërndara (DDoS) në faqet e internetit të ndryshme të qeverisë federale dhe organizatave të përfshira në samitin e paqes në Ukrainë filluan këtë mëngjes… Ato rezultuan në ndërprerje të vogla”, tha Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës