Hakerët sulmuan faqen e Kuvendit

Faqja e internetit parlamentare ishte shënjestër e një sulmi kibernetik sot, tha legjislativi, duke shtuar se menjëherë pas sulmit, uebsajti u rivendos. Nga Zyra e Presidentit Talat Xhaferi theksojnë se ekspertët e tyre të IT-së kanë konstatuar se sulmet kanë ardhur nga IP adresa të huaja, dhe kjo është arsyeja pse për momentin në faqe mund të aksesohet vetëm nga Maqedonia.

Në njoftimin e shkurtër për media, bëhet me dije se bëhet fjalë për sulm nga jashtë, i ashtuquajturi sulm përmbytjeje, pra sulm nga lidhje të shumta, pasojë e të cilit është mosdisponueshmëria e faqes në internet.

“Për momentin aksesi në faqe nga adresat e huaja është i çaktivizuar, por është i disponueshëm për përdoruesit vendas. Në ndërkohë, zyrtarët kompetentë do ta monitorojnë situatën dhe sapo të konstatohet se është e sigurt, do të mundësohet qasja për përdoruesit nga jashtë”, thekson Kuvendi.

Muajin e kaluar, viktimë e një sulmi kibernetik ishte edhe Fondi i Shëndetësisë, i cili nuk u rivendos plotësisht për gati tre javë. Ai sulm la punonjësit e kujdesit shëndetësor pa pagesë, ndaloi pagesën e pushimeve të lehonisë dhe të tjera mjekësore, shkaktoi probleme të mëdha me marrjen e ilaçeve dhe solli përsëri në lojë formularët e letrës.

Vjedhja e të dhënave të ndjeshme nga faqet qeveritare për të cilat më pas kërkohet shpërblim, vendosja e lidhjeve për shitjen e rrobave në faqen Vlada.mk ose minimi i kriptovalutave në faqen e Byrosë së Prokurimeve Publike, janë vetëm disa nga sulmet e fundit kibernetike ndaj faqet shtetërore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës