Heyredini: Departamenti i Shtetit i mbylli gojën ambasadorit Ageler

Foto: Macfax / printscreen

Ish-ministri i Financave Xhevdet Hajredini, i cili vitet e fundit është shfaqur në publik si analist politik, në intervistë për “Makfax” iu referua njoftimeve se zyrtarët aktualë maqedonas mund të jenë në "listën e zezë" amerikane për shkak të pjesëmarrjes në korrupsion. Hayredini beson se “nuk do të dalë asgjë, derisa të zgjidhet problemi me ndryshimet kushtetuese”.

Ai ka kujtuar fjalët e ambasadorit amerikan Angela Ageler, e cila në platformën e saj u zotua se detyra e saj e parë do të ishte lufta kundër korrupsionit në vend.

“Ka lajmëruar se do të vijë një ekip sanksionues dhe dikasteri i BDI-së e ka zënë paniku. Por çfarë ndodhi dhe a ishte rastësi që tre zyrtarë të lartë të Departamentit të Shtetit erdhën një nga një për të relativizuar situatën dhe për t'i mbyllur gojën Ageler. I thanë: Lëre atë punë, kujt i intereson korrupsioni?”, thotë Hayredini.

Ai thotë se “nuk mund të presim që të huajt të na zgjidhin problemet”.

Hayredini vlerëson se politikanët dhe zyrtarët për të shpëtuar nga burgu dhe mbajtja e përgjegjësisë për korrupsion, po shfrytëzojnë momentin për ndryshime kushtetuese.

"Të huajt duhet të thonë se ku ka rregullore të tilla si në Maqedoni," thotë ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës