Hajredini pyet pse SHBA-të nuk thonë se cilët politikanë maqedonas kanë marrë ryshfet nga “Magyar Telecom”

Ish-ministri i Financave Xhevdet Hajredini i ka bërë një pyetje ambasadorit amerikan përmes rrjeteve sociale Angela Ageler në lidhje me rastin me “Deutsche Telecom”.

“Pas intervistës në televizionin Alsat, një pyetje për ambasadoren amerikane, znj. Angela Ageler: A është kaq e vështirë në Gjykatën e Qarkut të Nju Jorkut të pyesësh se cilët janë politikanët, zyrtarët e lartë shtetërorë të Maqedonisë, të cilëve drejtorët e Deutsche Telecom dhe Magyar Telecom kanë paguar disa milionë euro ryshfet, për çka gjykata i ka dënuar?”, shkruan Hajredini.

Javën e kaluar, Gjykata Themelore Penale e Shkupit sot e shpalli aktgjykimin e shkallës së parë për rastin “Magyar Telecom”, me të cilin ishin tre ish-drejtorë të filialit maqedonas të kompanisë, Makedonski Telecom. të dënuar në mungesë me nga tetë vjet burg secili.

Ky rast është pjesë e megaskandalit të korrupsionit me kompaninë mëmë, “Deutsche Telecom” dhe filialin e saj “Magyar Telecom”. Është konstatuar se kompanitë kanë paguar gjithsej 12 milionë euro ryshfet për politikanë në Maqedoni dhe Mal të Zi në periudhën 2000-2006, në këmbim të miratimit të rregulloreve dhe ligjeve që i jepnin gjigantit të telekomunikacionit një pozicion preferencial në tregjet e të dy vendeve. Për këtë kompania është hetuar në SHBA, ku rasti është zgjidhur në vitin 2011, me shlyerje me kompaninë, e cila ka paguar 95 milionë euro.

Në Maqedoni procesi gjyqësor zgjati 12 vjet, dhe ndonëse pati shumë spekulime, asnjëherë nuk u zbulua se cilët politikanë ishin paguar ryshfet nga drejtorët e dënuar të Magyar Telecom.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës