Hadad Maia nuk pati forcë për një tjetër surprizë, Halep triumfoi në Masters në Toronto

Simona Halep triumfon për herë të tretë në turneun master në Kanada/foto: EPA-EFE/EDUARDO LIMA

Tenistja rumune Simona Halep është fituese e titullit të turneut master të serisë 1000 në Toronto. Në finale Halep ishte më i mirë se braziliani Beatriz Hadad Maia me 6:3, 2:6, 6:3.

Halep fitoi titullin e nëntë Masters në karrierën e saj dhe të tretën në Kanada pas dy orë e 16 minuta lojë.

Hadad Maia, i cili ndodhet në vendin e 24-të në renditjen e WTA, e hapi mirë ndeshjen dhe kryesoi me 0:3, por më pas pasoi seria e pabesueshme e Halepit. Rumuni fitoi gjashtë ndeshje radhazi dhe kryesoi 1:0 në sete.

Në setin e dytë Hadad Maia nuk e la avantazhin, ajo mori dy herë shërbimin e Halepit dhe e çoi ndeshjen në setin e tretë vendimtar.

Por në setin e tretë, Halep arriti të bëjë dy breake që i mjaftuan për të fituar setin me 6:3 dhe për të triumfuar në Masters në Toronto.

Falë triumfit në Toronto, Halep nga nesër do të jetë sërish në top 10-shen e renditjes WTA, ajo do të jetë tenistja e gjashtë në botë. .

Video e ditës