Haddad Maia është kundërshtari i Halepit në finalen e Torontos

Beatriz Hadad Maya/foto: EPA-EFE/EDUARDO LIMA

Tenistja braziliane Beatriz Hadad Maia vazhdoi lojërat e saj të shkëlqyera në Masters në Toronto, duke siguruar një vend në finale pasi mposhti në gjysmëfinale Karolina Pliskova me 6:4, 7:6. Kundërshtarja e saj në finale do të jetë Simona Halep.

Braziliani i kontrolloi plotësisht ngjarjet në setin e parë. Tashmë në ndeshjen e parë, ajo bëri një break, pastaj mori sërish shërbimin e Pliskovës në ndeshjen e pestë dhe kaloi në epërsi me 5:1. Më pas pati një rënie të vogël, Pliskova ktheu një break duke e ulur në 5:4, por në ndeshjen e dhjetë Hadad Maya kaloi në epërsi 1:0 në sete me një shërbim të besueshëm.

Në pjesën e dytë, Pliskova ishte e para që bëri break, në ndeshjen e dytë e konfirmoi me një shërbim të besueshëm dhe priti me 0:3. Tenisti çek shërbeu për të barazuar në 1:1 në sete, por në 3:5, Hadad Maya arriti të rikthehet në lojë, të bjerë dhe më pas të arrijë në “tie-break”, ku fitoi 9:7, gjë që i dha asaj një vend. në finale.

Video e ditës