Guardiola “shkatërroi” Haaland, rekordin famëkeq të norvegjezes

Erling Haaland dhe Josep Guardiola/foto: EPA-EFE/PETER POWELL

Kampioni anglez Manchester City ka festuar edhe në turin e dytë të Premierligës, këtë herë para shikuesve me 4:0 ndaj Bournemouth dhe sulmuesi i ri Erling Haaland ka shënuar një rekord famëkeq.

Më i merituari për triumfin është Kevin de Bruyne me gol dhe asistim, në shënim të shënimeve edhe Foden e Gundogan, ndërsa goli i katërt autogol i Lermës.

Ndeshja është shënuar edhe nga sulmuesi i ri i “qytetarëve”, Erling Haaland, i cili ndonëse kishte një dëshirë të madhe për të shënuar një gol para tifozëve vendas, përfundoi duke shënuar një rekord famëkeq në epokën e Guardiolës.
Haaland në 74 minuta lojë pati vetëm dy pasime të përfunduara, njëra prej të cilave ishte asistimi për Gundogan.

Ky është numri më i vogël i pasimeve të suksesshme ndonjëherë nga një lojtar që ka qenë në ekipin e parë të Cityt që kur Guardiola u ul në stol.

Video e ditës