Guterres: Aksidentale ose e planifikuar, është e mundur të fillohet një luftë bërthamore

Antonio Guterres
Antonio Guterres / Foto: EPA-EFE / RONALD WITTEK

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres shprehu frikën se lufta në Ukrainë do të përhapej, në komentet në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, ndërsa lufta i afrohet përvjetorit të saj të parë.

“Pushtimi rus i Ukrainës po i shkakton vuajtje të paprecedentë popullit ukrainas, me implikime të thella globale”, tha Guterres.

“Perspektivat për paqe vazhdojnë të zvogëlohen. Shanset për përshkallëzim të mëtejshëm dhe gjakderdhje vazhdojnë të rriten. Kam frikë se bota tani është duke ecur në gjumë në një luftë më të gjerë. Kam frikë se po e bën me sy hapur”, shtoi ai.

Duke iu referuar kërcënimit të nënkuptuar të Rusisë për të përdorur armë bërthamore, ai tha: “Bota ka nevojë për paqe. Përdorimi i ashtuquajtur 'taktik' i armëve bërthamore është absurd. Jemi në rrezikun më të madh të luftës bërthamore në dekada, e cila mund të fillojë aksidentalisht ose nga projektimi”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës