Guterres: Marrëveshja e Prespës është dëshmi e fuqisë së diplomacisë, dialogut dhe kompromiseve

Antonio Guterres

Në një fjalim video në Konferencën për Paqen dhe Zhvillimin e Qëndrueshëm në Athinë, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tregoi se gjashtë vjet më parë qeveritë e Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut, të udhëhequra nga kryeministrat e tyre Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev. , të bashkuar për të ndihmuar në heqjen e pengesës së kahershme për një të ardhme të paqes dhe zhvillimit të qëndrueshëm, pas së cilës u arrit Marrëveshja e Prespës.

“Marrëveshja e Prespës është një dëshmi e fuqisë së diplomacisë, dialogut dhe kompromiseve”. Dua të falënderoj ndërmjetësimin e përkushtuar të deputetit tim personal në atë kohë, Matthew Nimitz. Marrëveshja jo vetëm që zgjidhi mosmarrëveshjen për emrin, por gjithashtu hapi mundësi për mundësi të reja rritjeje, shkëmbime të kontrolluara dhe partneritete rajonale. Ndërsa përkujtojmë këtë ngjarje të rëndësishme, ne duhet të gjejmë mënyra për t'u ripërkushtuar ndaj parimeve që çuan në këtë arritje jetike. Ne do ta bëjmë këtë duke ndërtuar një mjedis besimi dhe mirëkuptimi të ndërsjellë, duke promovuar bashkëpunimin ndërkufitar për investime të qëndrueshme, përfshirje sociale dhe mbrojtje të mjedisit”, tha Guterres.

Sot dhe nesër mbahet konferenca ndërkombëtare për paqen dhe zhvillimin e qëndrueshëm, e organizuar nga Instituti Alexis Tsipras dhe Fondacioni Zoran Zaev - Një shoqëri për të gjithë, ku marrin pjesë krerët e shteteve, komisionerët evropianë, akademikë, ish-krerë shtetesh. dhe ekspertë nga më shumë fusha.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës