Guterres: Hamasi shkel ligjet e luftës duke përdorur civilët si mburoja njerëzore

Dhuna e kryer nga Hamasi nuk mund të justifikojë në asnjë mënyrë dënimin kolektiv të popullit palestinez, tha sot Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Në një takim të Këshillit të Sigurimit të Organizatës Botërore, ai përsëri bëri thirrje për një "armëpushim humanitar". Ai e bëri apelin e tij përpara një votimi që pritet sot për një rezolutë që bën thirrje për një armëpushim në Rripin e Gazës.

-Gjuajtja pa dallim e raketave të Hamasit mbi Izraelin dhe përdorimi i civilëve si mburoja njerëzore shkelin ligjet e luftës, por veprime të tilla nuk e lirojnë Izraelin nga detyrimet e tij, theksoi Guterres.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së pritet që sot të bëjë një deklaratë për projekt-rezolutën që kërkon armëpushim për arsye humanitare.

Votimi u shty për disa orë në pritje të një takimi midis Sekretarit të Shtetit të SHBA Anthony Blinken dhe ministrave të jashtëm të disa vendeve arabe dhe Turqisë.

Ndërkohë, Anthony Blinken u takua me kryeministrin e Katarit, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani dhe diskutoi koordinimin e përpjekjeve për të siguruar lirimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi dhe rëndësinë e parandalimit të përhapjes së konfliktit përtej Rripit të Gazës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës