Grupi “Wagner” po tërhiqet nga Ukraina? Ai thuhet se do të shkojë në Afrikë

Wagner Group me ekran të printuar në YouTube

Udhëheqësi i organizatës mercenare ruse "Wagner", Eugene Prigogine, po përgatitet të zvogëlojë operacionet e grupit në Ukrainë. dhe drejtojini ata në misione në Afrikë, shkruan Bloomberg.

Më herët, ai i bëri thirrje Kremlinit për dërgimin e më shumë armëve përpara fillimit të ofensivës së pranverës ukrainase, nga frika e synimeve të Ukrainës për të shkëputur njësitë Wagner nga trupi kryesor i forcave ruse.

Prigozhin tha se vuri re se ndërsa grupi i tij është "i zënë" në Ukrainë, Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera "po përpiqen në mënyrë aktive të ndajnë byrekun afrikan" dhe të vendosin sanksione ndaj kujtdo që pengon këtë proces. Anadoll.

Prigogine pohoi se "përpjekjet afatgjata të Shteteve të Bashkuara dhe satelitëve të saj" për të vendosur rendin dhe sigurinë në Afrikë "nuk çuan në asgjë", ndërsa që në 2017-2018, kur "Wagner" filloi të operonte në mënyrë aktive në Afrikë. “Ai arriti të arrijë rezultate të shkëlqyera në vendosjen e sigurisë dhe rendit në çdo vend ku ata ishin të pranishëm.

"Meqenëse shumica e afrikanëve nuk u besojnë politikave të Francës dhe Shteteve të Bashkuara dhe vlerësimi i tyre i besimit është shumë i ulët, unë sugjeroj që tani të fokusoheni ekskluzivisht në sigurinë që mund të ofrojë "Wagner"," vuri në dukje ai.

Prigogine theksoi se nëse projekti Wagner për një Afrikë të sigurt është i suksesshëm, përvoja mund të shtrihet në kontinente të tjera.

Meqë ra fjala, më parë u njoftua se grupi "Wagner" po rekruton 30.000 mijë luftëtarë në Rusi. Për grupin paraushtarak, u raportua se nga 50.000 mijë ushtarë, mbetën vetëm 10.000 mijë ndërsa të tjerë u vranë, u plagosën ose u zhdukën. Shumë rusë që i shpëtuan mobilizimit janë tani në Mongoli, ku po fillojnë një jetë të re.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës