Një grup të burgosurish po mbajnë peng roje në Rusi, duke pretenduar se janë anëtarë të Shtetit Islamik

Ilustrimi i burgut / Foto Arkivi

Agjencia thotë se negociatat për lirimin e pengjeve janë në vazhdim dhe se kreu i selisë rajonale të Shërbimit Federal Korrektues dhe përfaqësues të forcave të rendit dhe prokurorëve janë në vendngjarje.

Të akuzuarit në qendrën hetimore në rajonin rus të Rostovit morën peng dy policë dhe kërkojnë t'i pajisin me një makinë dhe të largohen lirshëm, thanë shërbimet ruse të urgjencës për agjencinë Interfax.

Ata pretendojnë se janë anëtarë të Shtetit Islamik, i cili është i ndaluar në Federatën Ruse, tha agjencia.

Interfax shton se të burgosurit janë të armatosur me thika dhe sende të mprehta. Agjencia RIA Novosti, duke cituar një burim të ditur, thekson se një oficer operativ dhe një mbikëqyrës në burgun hetimor në Rostov janë marrë peng dhe të burgosurit që i kanë kapur akuzohen për terrorizëm.

“Ata kanë sëpata, me sa duket nga pajisjet e zjarrfikësve dhe shkopinjtë e gomës, nuk kanë armë zjarri”, tha burimi.

Agjencia thotë se negociatat për lirimin e pengjeve janë në vazhdim dhe se kreu i selisë rajonale të Shërbimit Federal Korrektues dhe përfaqësues të forcave të rendit dhe prokurorëve janë në vendngjarje.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës