Gruevski u bë një kartë e zakonshme e egër në lojërat për ndryshime kushtetuese

Hristijan Mickoski dhe Nikola Gruevski në kongresin e VMRO-DPMNE-së në Vallandovë

LSDM është e bindur se VMRO-DPMNE po shpërbëhet dhe njofton se do të bëjë gjithçka që Hristijan Mickoski të mos e marrë peng shtetin, ndërsa VMRO-DPMNE pretendon se do të marrë 61 deputetë në zgjedhjet e ardhshme dhe paralajmëron LSDM-në që të sigurojë dorëzim paqësor. të pushtetit!

Retorika mes dy partive më të mëdha maqedonase është intensifikuar në tri ditët e fundit, pasi lideri i VMRO-DPMNE Mickoski akuzoi ish-kryeministrin Nikola Gruevski, tani refugjat dhe azilkërkues në Hungari, për negociata të fshehta me LSDM-në për ndryshime në Kriminal. Kodi, në mënyrë që kjo e fundit të ndihmonte partinë të copëtohet dhe në këtë mënyrë të sigurohet deputetë të Vmrovit për ndryshimet kushtetuese.
LSDM është e bindur se VMRO-DPMNE po shpërbëhet dhe njofton se do të bëjë gjithçka që Hristijan Mickoski të mos e marrë peng shtetin, ndërsa VMRO-DPMNE pretendon se do të marrë 61 deputetë në zgjedhjet e ardhshme dhe paralajmëron LSDM-në që të sigurojë dorëzim paqësor. të pushtetit!
Ndonëse VMRO-DPMNE-ja njoftoi se kishte dëshmi për komunikim të fshehtë të Gruevskit me një zyrtar të lartë të LSDM-së dhe një ministër të BDI-së, ato deri dje nuk ishin bërë të ditura, përkundër apelit të Gruevskit dhe LSDM-së për të vërtetuar pretendimet.

Mickoski akuzon, por nuk tregon prova

Në vend të provave të akuzave, Mickoski dje tha se ishte i tmerruar nga trillimi LSDM-BDI-Gruevski dhe akuzoi qeverinë se në gjashtë muajt e ardhshëm do të bëjë gjithçka për të njollosur VMRO-DPMNE-në, e cila, nga ana tjetër, ditët e fundit. ka fituar shumë anëtarë të rinj që i tregon Mickoskit se në zgjedhje do të jenë 61 deputetë.

- Por në atë mënyrë krijohet vetëm një lloj praktike e keqe dhe pastaj ne si qeveri e ardhshme do të duhet të kontrollojmë zemërimin që do të krijohet në këta gjashtë muaj dhe në vend që të punojmë që nga dita e parë, do të duhet të menaxhojmë. efektet e një fushate të zezë. Mesazhi im për ata në Qeveri është që të jenë të arsyeshëm dhe për disa muaj të kemi një transferim të civilizuar evropian të pushtetit - tha Mickoski.

Hristijan Mickoski

Në pyetjen e një gazetari se kush e udhëheq VMRO-DPMNE-në dhe nëse përplasja me Gruevskin është rrezik për kohezionin e grupit parlamentar dhe partisë, ai u përgjigj se partia udhëhiqet nga lidershipi, strukturat, anëtarët dhe aktivistët dhe se dikush tjetër po udhëheq partia është fushatë false.

- Qytetarët në këtë moment kanë mundësi ose të zgjedhin boshtin ndërmjet BDI-së, LSDM-së dhe ish-subjekteve të pakta nga VMRO-ja dhe takimet e tyre të fshehta, dhe Maqedonia të vazhdojë të zhytet në krim, korrupsion dhe humbje kombëtare, ose të zgjedhë reformat dhe perspektivën reale. . VMRO-DPMNE asnjëherë nuk ka qenë më e bashkuar, po digjemi nga dëshira për të shpallur zgjedhje parlamentare për të treguar shkallën e këtij uniteti dhe pas kësaj që po ndodh numri i qytetarëve që na afrohen i ka tejkaluar pritjet e mia. Ne kemi një plan të qartë se si do të vazhdojmë dhe së shpejti do të fillojmë ta artikulojmë atë për publikun. VMRO është rehat – tha Mickoski.

I pyetur se çfarë nëse disa deputetë të VMRO-DPMNE-së votojnë për amendamentet kushtetuese, Mickoski tha se 44 deputetë në Kuvend besojnë në atë që po bëjnë dhe nëse diçka nuk ndryshon në kushtet, nuk do të votohet për amendamentet kushtetuese. ndërsa ai është lider. Dhe pastaj, si kryeministër, është gati të bisedojë me Brukselin, sepse marrëveshja e mëparshme nuk është marrëveshje e popullit, por, siç tha ai, e disa politikanëve të korruptuar, të cilët mashtruan komunitetin ndërkombëtar se mund t'ia japin, por nuk munden as pas 15 muajsh.

- Nëse dikush mendon të egërsohet, ne do të mbrohemi - theksoi Mickoski.

Zëdhënësja e LSDM-së, Bohdanka Kuzeska, dje tha se DPMNE po shpërbëhet dhe se ka probleme të mëdha të brendshme partiake në Shtëpinë e Bardhë dhe në kampusin anti-BE.

- Publiku është dëshmitar se edhe një herë për mosmarrëveshjet e brendshme, grindjet dhe përçarjet në VMRO-DPMNE, të cilat po kulmojnë këto ditë, Mickoski mundohet t'ia fajësojë LSDM-së. Përpjekjet për të krijuar konfuzion në opinion dhe nevoja e dëshpëruar për të përfshirë LSDM-në në përçarjet dhe grindjet e brendshme në DPMNE nuk do t'i ndihmojnë Mickoskit. Këtë qytetarët e dinë shumë mirë. Mickoski i dëshpëruar të mos ndërhyjë fare me LSDM-në në përballjen e ndërsjellë dhe t'i zgjidhë vetë zënkat. Në fund të fundit, opinioni ende pret përgjigje nga Mickoski për marrëveshjet me Gruevskin. A i fsheh kërkesat për amnisti të bashkëpartiakëve për shkak të pakënaqësisë me të brenda partisë së tij - pyeti Kuzeska.

Bogdanka Kuzeska

Ajo tha se Mickoski është një kopje e zbehtë e Gruevskit dhe politika e tij bllokuese është vetëm një kopje e origjinalit.

- Është e qartë se në VMRO-DPMNE ka struktura që nuk janë të kënaqura me të. LSDM-ja do të bëjë gjithçka dhe nuk do të lejojë që Mickovski e as dikush tjetër ta marrin sërish peng vendin tonë – theksoi Kuzeska.

Analistët na thonë të blejmë kokoshka

Analistët këto ditë po zbërthejnë teza të ndryshme lidhur me sfondin e duelit Gruevski-Mickoski, çfarë efekti pritet nga ajo ndeshje, a është bllof apo zgjidhje fitim-fitore e servirur nga jashtë. Shumë janë të bindur se ka ende një konflikt të brendshëm në opozitën VMRO-DPMNE, pavarësisht pretendimeve për unitet.

Politologu Petar Arsovski thotë se një pjesë e madhe e asaj që u prezantua është në sferën e spekulimeve.

- Nuk është sekret që qeveria kërkon një shumicë prej dy të tretash për ndryshimet kushtetuese dhe paralajmëroi bisedime me të gjithë deputetët individualisht, si dhe me të gjithë ata që mund të ndihmojnë në proces. Prandaj, si spekulim, është e mundshme që në Budapest të kenë biseduar edhe me liderin e VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski. VMRO-DPMNE ka një pole-pozicion të mirë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Por ata kanë narrativën e kundërt nga ajo e partnerëve ndërkombëtarë që kërkojnë të vazhdojmë sa më parë negociatat për anëtarësim në BE dhe rruga drejt kësaj janë ndryshimet kushtetuese. Narrativa që është në kundërshtim me atë, në çdo rast do të çojë në një konflikt të brendshëm në parti, pavarësisht nëse LSDM ka pjesë në të dhe pavarësisht nëse ka bisedime të fshehta me Gruevskin apo jo - thotë Arsovski për "Sloboden Pechat".

Petar Arsovski në konferencën e mëngjesit
Petar Arsovski / Brifing në mëngjes

Sipas tij, situata aktuale do të tregojë nëse dhe sa me të vërtetë ka ndikim Gruevski në VMRO-DPMNE.

- Por përvoja tregon se ish-kryetarët nuk shkojnë mirë në parti gjatë përplasjeve apo opozitës, gjegjësisht anëtarësimi në afat të gjatë i mbetet liderit të partisë dhe shembuj për këtë janë Ljupço Georgievski dhe Branko Cërvenkovski. Pra, në afat të shkurtër kjo mund t'u sjellë atyre disa dëme. Nëse deputetët largohen dhe le të themi dhjetë votojnë për amendamentet kushtetuese, Mickoski do të pësojë më shumë dëme, ndërsa vetë partia VMRO-DPMNE do të pësojë më pak dëm. Kjo u tregua edhe kur tetë deputetë u larguan gjatë nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës, pas së cilës rejtingu i VMRO-DPMNE-së vazhdoi të rritet, bazuar në aktivitetet e tyre të mëtutjeshme të përditshme në terren. Teorikisht çdo gjë është e mundur, por të mos harrojmë se presioni për BE-në ka një ndikim të madh. Të marrim një kovë kokoshka deri në dhjetor - thotë Arsovski.

Ai pret që dhjetori të jetë një afat deri në të cilin qeveria do të duhet të bëjë ndryshime kushtetuese, sepse atëherë është samiti i BE-së në të cilin Ukraina pritet të hapë negociatat për anëtarësim dhe nuk do të ishte mirë që Maqedonia të mbetet prapa, megjithëse teorikisht, Qeveria ka një afat deri në mars si afati i fundit për ndryshimet kushtetuese, sepse më pas qeveria teknike do të pasojë para zgjedhjeve të rregullta që kanë nxituar.

Për analistin Albert Musliu, “rasti Mickoski” i ngjan shembujve kur një fëmijë në shkollën fillore zemërohet me dikë, dhe kërkon që edhe të gjithë shokët e tjerë të zemërohen me të.

- Kështu ka qenë me kryetarin e Kavadarit, me kryetarin e qytetit të Shkupit. Kjo është një ndarje e brendshme në VMRO-DPMNE, puna e tyre e brendshme që përshkallëzohet në një periudhë kur shteti duhet të marrë një vendim të rëndësishëm për të ardhmen e tij dhe kur partia duhet t'i bashkohet atij vendimi. Ndoshta kanë homogjenitet si grup parlamentar, por me siguri brenda partisë ka mosmarrëveshje se si të kapërcehet ky problem dhe të vazhdohet drejt BE-së. Kjo gjë duhej të shkonte me konsensus, por fatkeqësisht Mickoski e humbi atë shans dhe tani duhet të gjejë një mënyrë për t'u bashkuar. Nëse mendon se me ndryshimet në Kodin Penal do të ketë pandëshkueshmëri për zyrtarët, le t'i kushtëzojë ndryshimet kushtetuese me një dispozitë në Kushtetutë që nuk do të ketë ndjekje më të rreptë ndaj zyrtarëve që kanë shpërdoruar detyrën zyrtare. Nëse i miratojnë ndryshimet, sigurisht që do të ketë një reflektim edhe për vlerësimin, por duhet të jenë të vetëdijshëm se vlerësimi i tyre mund të pësojë nëse nuk vazhdojmë me integrimin europian. Kush do të fajësohet për amullinë tonë, faktori i huaj? – thotë Musliu.

Sipas tij, korrespodenca Gruevski-Mickoski është alibi që të ndodhin ndryshimet kushtetuese dhe më pas të jetë fajtor Gruevski. Në parti ka një vetëdije për rëndësinë e momentit për të vazhduar integrimin evropian. Musliu gjithashtu mendon se nuk ka asgjë dramatike nëse dikush e viziton Gruevskin, sepse ai ka ndikim në Maqedoni.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës