Gruevski kërkon t'i drejtohet Komitetit Qendror me video-link për t'i shpjeguar anëtarëve se nuk është dakord për ndryshimet kushtetuese

Për të sqaruar ata që ende nuk e kuptojnë dhe po pyesin, ish-kryeministri Nikolla Gruevski i është drejtuar për herë të tretë në profilin e tij në Facebook.

1. Nuk ka pasur asnjë ndikim që deputetët të votojnë për asnjë pikë nga ana ime, as kam folur fare me asnjë deputet gjatë vitit të fundit. As unë nuk e kam planifikuar një gjë të tillë. As nuk mendoj se duhet të ndryshojnë qëndrimin e partisë për çështjen e ndryshimit të kushtetutës. Gjithsesi ka pasur shumë mospërputhje për shumë gjëra deri më tani.

 

 

Ata gjithashtu duhet të dinë se çështja kyçe me Bullgarinë që vjen është historia dhe pretendimi i tyre se deri në vitin 1944 maqedonasit ishin bullgarë etnikë, ata flisnin një dialekt të gjuhës bullgare, për dallim nga fakti se historia e deri atëherë është pjesë e historia bullgare dhe se pas kësaj me dhunë jemi “riquajtur” si maqedonas. Është një gënjeshtër e madhe historike, dhe unë isha shumë i shqetësuar se jo vetëm njerëzit e qeverisë, por edhe njerëzit që ishin nga kjo kryesi e VMRO-DPMNE-së dhanë deklarata vitin e kaluar se bullgarët duhet të pranojnë se ne jemi maqedonas dhe gjuha jonë është maqedonase. Përgjithësisht dihet se bullgarët, të paktën sipas deklaratave të politikanëve të tyre, si më parë ashtu edhe sot thonë se nuk kemi problem nëse duam të quhemi marsianë dhe gjuhën maqedonase, nëse pranojmë se kemi qenë bullgarë deri më 2 gusht. , 1944.

VMRO-DPMNE nuk duhet t'i ikë kësaj teme dhe duhet të argumentojë kundër saj.

2. Kuptova se “prova e kurorës” e Mickovskit kundër meje ishte gjoja një transkriptim nga një takim i autoriteteve në Pendarovski, ku ata bënë një “tavernë pa hanxhi”. Nuk e di nëse kopja e atij dokumenti është e vërtetë, gjegjësisht se nuk është falsifikuar dhe e mbjellë, por edhe nëse nuk është, dikush duhet t'i thotë Mickovskit se nëse doja të bëja pazare, kisha disa mundësi derisa isha. në Shkup, por nuk pranova.

Ai diskutim ndoshta është i motivuar nga fakti se lidershipi i VMRO-DPMNE-së, veçanërisht Mickovski, ka thënë publikisht në shumë raste se nëse bëhet kryeministër do të më arrestojë dhe se ai vërtet e dëshiron këtë është fakti jo vetëm që ai ka. nuk ka më kontakt me mua pesë vjet, por ai flet më keq për të gjithë për mua, gënjen, insinuon, gënjen me urrejtje të madhe ndaj meje, u thotë njerëzve se do të më kishte sjellë në Idrizovë, shpreh padurim dhe zhgënjim të dukshëm që madje ekzistoj. dhe se jam gjallë. Me sa duket ai do të ishte më i lumtur të goditet nga një tramvaj në Budapest. Dje dhe sot nuk kam thirrur njerëz me emër partiak, por ai me ultimatumin: ose më përkrah, ose je me Gruevskin.

Dhe unë kam heshtur për të gjitha këto për vite me radhë. Dhe nuk besoj t'i ketë bërë ndonjë nder të madh në jetën e tij, përveç prindërve. Të paktën kështu më tha kur isha atje në pozicionin e tij dhe kur i thashë se do të jepja dorëheqjen nga partia dhe ai bëri sikur fshinte lotët me syzet në njërën dorë.

Normalisht në një situatë të tillë, duke treguar një neveri dhe negativitet të tillë ndaj meje, çdo politikan i zgjuar në krahun tjetër duhet të mendojë të përdorë komplekset, çnjerëzimin dhe egon e liderit aktual dhe të bëjë pub-in e tij, pa hanxhi.

3. Po ju drejtohem disa anëtarëve të kryesisë në krye me kryetarin e partisë.

Ju jeni shumë kryelartë dhe arrogantë. Jeni të pushtuar edhe nga keqdashja. E ndjej drejt meje. Çfarë u ka mbetur disa të tjerëve. Ende nuk keni ardhur në pushtet, por tregoni forcë të madhe, dhe nuk ka ofertë cilësore. LSDM ishte pjekur për vjeshtën në zgjedhjet e 2020-ës. Me arrogancën, nënvlerësimin e të gjithëve, drejtësinë ndaj vetvetes, pamendueshmërinë dhe ligësinë që përfshiu disa prej jush në menaxhimin e menjëhershëm, veçanërisht personin e parë, ju u dhatë atyre edhe më shumë.
4 vite dhe së shpejti do të bëheni kryesia e partisë me mandatin më të gjatë në opozitë. Nëse vazhdoni të angazhoheni në gjueti shtrigash, mund të ndodhë që shërbimi i gjatë në opozitën e SDS-së të kapërcehet.

Politika nuk ka të bëjë vetëm me premtime pa llogaritje dhe analiza, dhe e kundërta e asaj që bën qeveria, thjesht kërcënim dhe vetëm nënçmim.
Njerëz të pafajshëm shtrihen nëpër burgje, tërhiqen zvarrë në gjykata, nuk ngre gishtin për t'i ndihmuar, mburresh dhe krenohesh që nuk po ndihmon askënd. Jeni ngopur me njerëzit me të cilët ishit bashkë deri para disa vitesh dhe jeni lodhur prej tyre. Eshte turp! Është e mjerë!

Vendimet e dëmshme për shtetin kalojnë çdo ditë pranë jush. Marr një sy gjumë. Vetëm këto 2-3 ditë që jeni duke u marrë me mua, kanë kaluar një mori vendimesh të dëmshme në nivele të ndryshme qeverisjeje. Nuk gjen askund veçse në panaire e panaire.

Më lini të qetë. Nëse nuk doni të më ndihmoni, të paktën mos më gënjeni.

Herët a vonë problemi im do të zgjidhet. Drejtësia duhet të mbizotërojë në një mënyrë ose në një tjetër.

Si nuk e shihni që partia ka një rejting më të lartë se LSDM, për shkak të së cilës populli nuk mund ta shohë më këtë qeveri të paaftë, të korruptuar dhe tradhtare.

Mënyra se si e nise, lehtë mund të godasësh një mur.

Vendimi për t'u vendosur me mua dhe për të marrë dikë që të trajtojë komplekset atje nuk është i zgjuar për ju.

Unë nuk sulmova askënd. Për të shtatin vit radhazi i kam heshtur në mënyrë disiplinore shumë marrëzi, vendime të gabuara dhe mospërputhje. Tani më sulmove dhe më detyrove të të paguaj. Unë nuk do të hesht para jush dhe ju të më shkelni.

Meqë ra fjala, ja për një gjë për të falënderuar Mickovskin që sot theksoi se tani është vërtetuar se ai e udhëheq partinë dhe jo unë. "Nje burre! Faleminderit Zotit!" Përndryshe, nuk mund t'u shpjegoja shumë vendime të pamatura ndër vite për shumë njerëz që besuan në atë të pavërtetë të përhapur. Ata menduan se diçka e çuditshme po më ndodhte. Më pyetën se çfarë nuk shkonte me mua!

4. Kur dikush akuzohet, ai ka të drejtë të dëgjohet mendimi i tij. Nëse në seancën e sotme të KQ-së flitet për mua dhe nëse doni ta respektoni atë rregull demokratik, unë jam në dispozicionin tuaj për të marrë pjesë live me video link. Kam shumë për t'ju thënë, si për faktin se jam sulmuar, ashtu edhe për disa gjëra të tjera, të cilat ende i përmbahem publikisht, edhe pse më egërsisht jam sulmuar nga kryetari aktual i partisë. Dhe në një situatë të tillë e kontrolloj veten, që të mos e dëmtoj partinë.

E di që ka mundësi teknike në seli. Të paktën kështu e lashë.

Më në fund do ta mbyll me atë fjalën e urtë popullore: “Zoti më ruaj nga miqtë”. Nga armiqtë, mund ta bëj vetë!"

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës