Grubi: Me Bujarin po fillojmë referendumin më të rëndësishëm

Zëvendëskryeministri Artan Grubi ka publikuar në profilin e tij në Facebook një fotografi me ministrin e Jashtëm dhe kandidatin për president nga BDI, Bujar Osmani.

Ai thotë se Bujari e ka dëshmuar veten në skenën vendore dhe ndërkombëtare dhe ka marrë pjesë në betejën kundër Rusisë, si dhe është pjesë e ekipit për ndryshimin e Kushtetutës, hyrjen në NATO dhe fillimin e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

“Me Bujarin po fillojmë referendumin më të rëndësishëm të kohës dhe betejën e radhës për të fituar besimin tuaj për zgjedhjen e presidentit në Kuvend me shumicë prej dy të tretave të votave dhe me Badenterin për të realizuar vizionin tonë një president konsensual. JO PËR RUSI, POR PËR EVROPË”, shtoi Grubi.

Komenti i tij vjen pasi sot lideri i partisë, Ali Ahmeti, nga deputeti në Mala Reçicë, ka konfirmuar se Osmani do të jetë kandidati i tyre për president në zgjedhjet e ardhshme.

Ndër të tjera Ahmeti bëri thirrje që të bëhen ndryshime dhe në të ardhmen presidenti të zgjidhet në Kuvend në vend të zgjedhjeve të menjëhershme si më parë.

Në atë mënyrë, sipas Ahmetit, do të zgjidhet një kandidat konsensual i cili do t'i përfaqësojë të gjithë qytetarët.

Taravari është në ligën vendore, ndërsa BDI luan në superligë, tha Ahmeti nga Mala Reçica.

Vendimi i Ahmetit u komentua nga opozita shqiptare, e cila qëndroi pas Arben Taravarit si kandidat për president. Ata thanë se Osmani do të sakrifikonte sepse Ali Ahmeti kishte frikë nga Taravari.

Deklarata e Ahmetit për “lajmin e madh” konfirmon të paktën dy gjëra. E para, se BDI është një parti pa ide, e cila me propozime të nxjerra nga goja tregon paaftësinë e plotë për të përfaqësuar shqiptarët në nivelin më të lartë politik, njoftuan pasditen e sotme Koleksioni "Vredi".

Koalicioni “Vredi”: Bujar Osmani sakrifikohet se Ali Ahmeti ka frikë nga Taravari

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës