Grossi u nis përsëri për në Zaporozhye

Volodymyr Zelensky dhe Rafael Grossi
Volodymyr Zelensky dhe Raphael Grossi / 30 gusht 2022 / Foto: EPA-EFE/SHËRBIMI PRESIDENTIAL I SHTYPIT Ukrainas

Kreu i Agjencisë së Energjisë Atomike të OKB-së, Raphael Grossi, ka vizituar sot termocentralin bërthamor të Zaporozhye në Ukrainën juglindore, i cili është pushtuar nga forcat ruse prej muajsh, raporton Sky News.

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) do të shqyrtojë situatën në centralin më të madh të Evropës, si pjesë e përpjekjeve për të reduktuar rrezikun e një aksidenti të madh.

Luftimet u intensifikuan përsëri në afërsi të termocentralit dhe Moska dhe Kievi vazhdimisht akuzojnë njëri-tjetrin për granatimet e vendit.

Grossi shpreson të arrijë një marrëveshje për të mbrojtur uzinën, duke e përshkruar situatën si "shumë të rrezikshme" dhe të paqëndrueshme.

Që nga viti i kaluar, IAEA ka vendosur vëzhgues në fabrikën në Zaporizhia, raporton Sky News.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës