Greqi: Syriza opozitare reagon sërish për emrin, qeveria nuk dëshiron të miratojë memorandumet për Maqedoninë

Nuk ndalen reagimet në Greqinë fqinje për shkak të përdorimit të emrit të vjetër nga zyrtarët në Maqedoni. Memorandumet për Maqedoninë janë një tjetër pengesë mes qeverisë dhe opozitës në Greqi.

Partia opozitare në Greqi, SYRIZA, paralajmëron se marrëveshja e Prespës parashikon që emri i shtetit është i parevokueshëm dhe sido ta quajnë zyrtarët, me të “nuk mund të arrinin asgjë në NATO”.

Ky reagim i fundit vjen nga zëdhënësja e SYRIZA-s, Voula Kehaia në një intervistë për radion greke “Talk Radio 989”.

Lidhur me tre memorandumet që partia opozitare i solli sërish në Kuvend, Kehaja theksoi se nëse ratifikoheshin, “do të forcohej pozicioni negociator i Greqisë në lidhje me procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE”.

“Një nga protokollet, që ka të bëjë me marrëdhëniet e saj me BE-në, do të na kishte dhënë mundësinë për të ushtruar shumë më tepër presion mbi ta dhe për të ndikuar tek ata”, tha zëdhënësja e SYRIZA.

Kehaya tregoi se Demokracia e Re, ndërsa tha se ishte një "marrëveshje e keqe" në thelb e mbështeti atë, por kurrë nuk do ta thoshte këtë publikisht.

“Nëse do, Demokracia e Re mund të thirret në nenin 19, i cili thotë se nëse njëra palë - apo edhe të dyja palët - nuk e respektojnë, mund t'i drejtohen Kombeve të Bashkuara, të kërkojnë ndërmjetësim nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së dhe të kenë një zgjidhje. Qeveria nuk dëshiron ta bëjë këtë, sepse e përkrah dhe e mirëpret Marrëveshjen”, tha Kehaja.

Më herët, zëdhënësi i qeverisë greke, Pavlos Marinakis, tha se në asnjë rrethanë nuk do të ratifikohen memorandumet për sa kohë të zgjasë kjo situatë. Ai tha se Greqia do të ndjekë “zhvillimin e ngjarjeve të Qeverisë së re të Maqedonisë së Veriut”.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, në një intervistë me gazeta greke "Maqedonia" tërhoqi linjat kryesore të Greqisë ndaj vendeve fqinje të Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Turqisë.

“Nga ana jonë i bëjmë thirrje presidentit të ri që të shmangë zgjedhje të ngjashme të paligjshme dhe provokuese, të cilat sigurisht kategorikisht deklarojmë se nuk do t'i pranojmë. Vetëkuptohet se kursi evropian i Shkupit varet nga respektimi i ndershëm i asaj që është rënë dakord. Prandaj, udhëheqja e Maqedonisë së Veriut duhet të kuptojë se duhet të përfitojë vetëm nga miqësia me Greqinë”, tha Mitsotakis.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës