Greqia është shumë e madhe për shpresat e basketbollit

foto: fiba. basketboll

Ekipi i Maqedonisë në basketboll deri në 16 vjeç është mposhtur nga Greqia me rezultat 48:78 në xhiron e dytë të Kampionatit Evropian të Divizionit A, që po luhet në Shkup.

Në çerekun e parë, grekët konfirmuan rolin e tyre si favorit kur fituan hapjen e parë 10 minuta deri në 8:25.
Grekët ruajtën avantazhin e lartë në çerekun e dytë dhe shkuan të pushojnë me 20 pikë epërsi (22:42).

Çereku i tretë filloi me një ecuri 1:7 të Greqisë dhe përgjigja e Maqedonisë ishte 6:0 dhe kjo ishte gjithçka që bënë basketbollistët e rinj. Në fund të takimit, grekët shtuan avantazhin dhe në fund festuan me 30 pikë diferencë, 48:78.

Për Maqedoninë më i saktë ishte Nikola Janiçiq me nëntë pikë, ndërsa për fitues u dalluan Philippos Tsahtsiras me 12 pikë e 11 kërcime dhe Eleftherios Liotopulos dhe Stylianos Maragkoudakis të cilët dhanë nga 11 pikë.

Në xhiron e tretë dhe të fundit të fazës së grupeve, nesër në mbrëmje nga ora 18.45:XNUMX, Maqedonia do të luajë kundër Spanjës në një ndeshje që do të vendosë vendin e dytë në grupin D.

 

Video e ditës