Fermerët grekë bllokuan Evzonin

Nga ora 18:XNUMX e mbrëmjes së sotme, pika kufitare Evzoni për hyrje në Greqi është e bllokuar nga fermerët grekë dhe automjetet e pasagjerëve dhe mallrave lejohen të kalojnë çdo gjysmë ore për dhjetë minuta.

Lajmin e ka konfirmuar shefi i Qendrës Rajonale Jugore për Çështje Kufitare në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshme, Sllavço Bogev.

-Nga ora 18:XNUMX me orën e Maqedonisë është vështirësuar hyrja në Greqi përmes vendkalimit Evzoni për shkak të bllokadës së fermerëve grekë. Rampat ngrihen për dhjetë minuta çdo gjysmë ore dhe tani për tani nuk kemi informacion se kur do të bllokohet hyrja, tha Bogev.

Në pikat e tjera kufitare me Greqinë, qarkullimi i udhëtarëve dhe mallrave për momentin po vijon normalisht dhe deri në orën 19:16 ka pasur një ndalesë prej tre orësh në vendkalimin Mejitlia-Niki, i cili është bllokuar nga fermerët grekë nga ora XNUMX:XNUMX. XNUMX.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës