Mediat greke për deklaratën e presidentes Siljanovska: Davkova sërish provokon

REUTERS/Ognen Teofilovski/File Photo

Deklarata e presidentit Gordana Siljanovska Davkova se ajo personalisht “nuk mendon se shkel Kushtetutën dhe nuk mendon se mospërdorimi i emrit kushtetues mund të shkaktojë probleme” është sot në fokus të mediave greke, si në edicionet online, ashtu edhe në lajmet e disa televizioneve.

Agjencia greke e lajmeve ANA-MPA në tekstin me titull “Z. Siljanovska: Mospërdorimi i emrit Maqedonia e Veriut nuk përbën shkelje të Kushtetutës”, deklaroi presidentja gjatë konferencës së përbashkët të djeshme për shtyp me kolegët e saj nga Mali i Zi Jakov Milatoviq dhe Bajram Begaj nga Shqipëria, në të cilën ajo kujtoi se dokumentet e saj, ato çfarë ai shenjat, ato që zotëron etj. të gjitha me emrin kushtetues, por edhe që si qenie njerëzore kam të drejtë, “që nga Sokrati e deri më sot, në kuadër të lirisë dhe të mendimit, shprehjes së lirë të mendimit, të shprehem ashtu siç bëj dhe nuk mendoj. se është shkelje e Kushtetutës dhe as e ligjit ndërkombëtar”.

Paralelisht, AKSH-MAP transmeton edhe deklaratën për pjesëmarrjen e kreut të diplomacisë greke, Giorgos Gerapetritis, në Samitin e Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore.

Teksti i agjencisë greke të lajmeve është marrë nga pothuajse të gjitha edicionet online të mediave, të cilat e transmetojnë me tituj të ndryshëm, ndër të cilët “Maqedonia e Veriut: Siljanovska provokon sërish – Termi Maqedoni nuk është shkelje”; "Maqedonia e Veriut: Siljanovska insiston - Mospërdorimi i emrit kushtetues nuk do të shkaktojë probleme"; “Siljanovska sërish provokon: Mospërdorimi im i emrit kushtetues të S. Maqedonia nuk është shkelje e Kushtetutës”.

Edicioni i sotëm i gazetës “Ta nea” bën fjalë për pjesëmarrjen e kreut të diplomacisë greke, Giorgos Gerapetritis në Samitin dhe në tekstin me titull “Shtypja e parë e duarve në Shkup pa provokime”.

Shtrëngimi i parë i dorës me një anëtar të Qeverisë greke dje ishte presidentja e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska, e cila në Shkup u takua me Ministrin e Punëve të Jashtme, Giorgos Gerapetritis, në kuadër të Samitit vjetor të Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore. , shkruan gazeta.

Ai thekson se Gerapetritis ishte ulur pranë presidentit dhe shton se vetë Samiti, në të cilin kanë folur 13 përfaqësues nga vendet e rajonit, “përfundoi pa u regjistruar ndonjë provokim i ri në lidhje me përdorimin e termit “Maqedoni” nga Siljanovska. "

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës