Tatimet greke mbyllën një dyqan shumëkombësh në Athinë, nuk transferoi mbi 20 mijë kupona fiskale!

Foto: Pixabey

Inspektorët grekë të taksave vendosën dry dhe mbyllën për 48 orë dyqanin e veshjeve të një rrjeti të njohur shumëkombësh në rrugën tregtare më të famshme të Athinës.

Arsyeja është se nuk kanë transferuar 21.100 mijë e XNUMX llogari fiskale. Arkat e dyqanit janë shkëputur nga IRS greke prej gati gjashtë muajsh, deklaruan auditorët e Autoritetit të Pavarur të të Ardhurave Publike. Bëhet fjalë për një dyqan veshjesh të një rrjeti të njohur shumëkombësh, i cili ndodhet në qendër të Athinës, konkretisht në Syntagma.

Auditorët vizituan dyqanin bazuar në të dhënat që kishin në dispozicion në tabletët e tyre nga sistemi, i cili shikon sjelljen tatimore të bizneseve në kohë reale.

Nga data 15 janar deri më 12 qershor të këtij viti, dyqani specifik ka prerë, por nuk ka dorëzuar 21.100 fatura me vlerë 576.000 euro, me TVSH prej 111.500 euro. Kompania është dënuar me 56.000 mijë euro gjobë, siç parashikon ligji dhe dyqani është “bllokuar” për 48 orë. Në të njëjtën kohë, auditorët po shqyrtojnë lëvizjet e dyqaneve të tjera të rrjetit të famshëm të veshjeve, për të përcaktuar nëse ka shkelje të ngjashme, raporton To Vima.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës