Parlamenti grek do të hapet më herët se sa ishte planifikuar për të mbajtur një seancë të jashtëzakonshme për përgjimin

Parlamenti i Greqisë / Foto EPA-EFE / ALEXANDROS VLACHOS

Pas kërkesës së liderit të SYRIZA-s, Aleksis Tsipras, Kuvendi i Greqisë do të hapet më herët se sa ishte planifikuar, për të mbajtur seancë të jashtëzakonshme plenare për rastin e përgjimeve në Greqi, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Athina.

Tsipras, siç bëhet e ditur nga partia, ka folur në telefon me kryetarin e Parlamentit grek, Kostantinos Tassoulas, dhe e ka informuar se ka dorëzuar një letër ku kërkon pezullimin e pushimeve verore të deputetëve dhe “përcaktimin e një seance të jashtëzakonshme për këtë çështje. të monitorimit të politikanëve dhe gazetarëve nga Shërbimi i Sigurisë Kombëtare." inteligjencë që është nën autoritetin e kryeministrit".

Zëdhënësi i qeverisë, Yanis Ikonomou tha se, pasi u njoftua nga Tassoulas për kërkesën e Tsipras, qeveria pranon të shpejtojë hapjen e Kuvendit më 22 gusht dhe të caktojë një datë për mbajtjen e seancës gjatë asaj jave.

Parlamenti, i cili tashmë është i mbyllur për pushimet verore, fillimisht ishte planifikuar të rifillonte procedurat parlamentare më 31 gusht.

Video e ditës