Kompania ajrore greke ndryshoi mendje dhe anuloi fluturimin Shkup - Korfuz

Një aeroplan grek i Aegean Airlines u ul në Aeroportin Ndërkombëtar të Shkupit më 01 nëntor 2018/Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Aegean Airlines ka ndërprerë shitjen e biletave për linjën e re të planifikuar mes Shkupit dhe Korfuzit, e cila është dashur të fillojë në fillim të qershorit me linjën Athinë - Shkup - Korfuz - Shkup - Athinë, shkruan portali exyuaviation.com.

- Fluturimet do të kryheshin dy herë në javë të martën dhe të shtunën, ndërsa fluturimi Shkup - Athinë të mërkurën dhe të dielën në mëngjes. Sipas orarit të rishikuar, Aegean Airlines duket se ka anuluar plotësisht dy fluturimet javore dhe nuk do të operojë midis Athinës dhe Shkupit në ato ditë, duke reduktuar trafikun ajror total midis dy kryeqyteteve nga fluturimet ditore në pesë fluturime në javë duke filluar nga 4 qershori. Ndryshime shtesë mbeten të mundshme, thuhet në postim.

Në mars, u njoftua se Aegean Airlines do të nisë një shërbim të ri sezonal nga Shkupi këtë verë, i treti që do të mirëmbahet nga linja ajrore greke nga kryeqyteti maqedonas, me dy fluturime të planifikuara javore midis Shkupit dhe Korfuzit nga 1 qershori, me një ATR72. -600 avionë, të operuar nga marka rajonale e Aegean, Olympic Air. Fluturimet në linjën e re ishin planifikuar deri më 28 shtator. Fluturimi për në Korfuz u njoftua përveç fluturimeve ditore ekzistuese të Aegean nga Athina në Shkup, si dhe tre rotacionet javore nga kryeqyteti maqedonas në Sarajevë.

Në faqen e “Aegean airlines” fillimisht u bë e ditur se mund të blihen bileta për këtë fluturim, me një çmim fillestar prej rreth 130 euro për një drejtim.

Vitin e kaluar, Aegean Airlines aplikoi për programin e subvencionimit nga qeveria maqedonase për futjen e linjave të reja nga Shkupi, por u tërhoq pasi thirrja publike u anulua.

Për shkak të mosmarrëveshjes së gjatë të emrit midis Maqedonisë dhe Greqisë, për 12 vjet nuk ka pasur fluturim të drejtpërdrejtë midis Shkupit dhe Athinës. Marrëdhëniet u rivendosën nga 1 nëntori 2018 pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës dhe stabilizimit të marrëdhënieve të dy vendeve fqinje. Linja ajrore greke Aegean Airlines dhe TAV më pas përfunduan një marrëveshje për të vendosur fluturime midis dy kryeqyteteve gjatë gjithë vitit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës