Opozita greke bën thirrje për hetim mbi raportin e BBC-së për vdekjen e emigrantëve

Partia më e madhe opozitare e Greqisë po kërkon një hetim pas një raporti nga "BBC” e cila zbuloi se Roja Bregdetare kishte shkaktuar dhjetëra vdekje emigrantësh gjatë tre viteve, duke cituar dëshmitë okulare.

Nëntë emigrantë thuhet se janë hedhur qëllimisht në ujë.

Shefi i politikës së imigracionit të Syrizës tha: “Ne kërkojmë një hetim të thelluar, kërkojmë përgjigje, kërkojmë llogari.

Ne kujdesemi për gjithë jetën njerëzore dhe nuk mund të mësohemi me humbjen e jetëve njerëzore”, thuhet në disa nga komentet e opozitës greke.

Giorgos Psihogios tha për BBC se partia e tij e majtë kishte kërkuar përgjegjësi për incidentet e rojes bregdetare prej vitesh, pas shumë raporteve nga institucionet dhe organizatat ndërkombëtare.

Ai akuzoi qeverinë, të cilën partia e tij e quajti "anti-greke", "agjentë të Erdoganit" dhe "provokatorë" për këto pyetje.

Një zëdhënës i qeverisë këmbënguli se pretendimet e BBC-së nuk ishin vërtetuar, por theksoi se çdo ankesë do të hetohet dhe do të nxirren përfundime.

Një ekip i BBC tregoi pamjet e publikuara më parë nga New York Times që tregonin 12 persona duke u ngarkuar në një anije të Rojës Bregdetare Greke dhe më pas të liheshin në një gomone.

Qeveria greke është akuzuar prej kohësh për kthime të detyruara - duke i shtyrë njerëzit të kthehen në Turqi nga ku kanë kaluar, gjë që është e paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

Por kjo është hera e parë që BBC llogarit numrin e incidenteve në të cilat pretendohet se kanë ndodhur viktima si pasojë e veprimeve të rojes bregdetare greke.

15 incidentet e analizuara – nga maji 2020-23 – rezultuan në 43 vdekje. Burimet fillestare ishin kryesisht mediat lokale, OJQ-të dhe Roja Bregdetare Turke.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës