Qytetarët të pakënaqur me transportin urban: Paguajmë bileta mujore kur nuk ka autobusë të rregullt, turp për JSP-në!

Foto: JSP Shkup

Qytetarët pyesin, ankohen, reagojnë, por askush nuk i vrau. Kompania e transportit publik, e cila ekziston pikërisht për të ofruar transport të rregullt publik për qytetarët e Shkupit, nuk jep asnjë shpjegim për shfrytëzuesit e shërbimeve të saj.

Pse nuk ka autobus me numrin 63 ne oren 5.40:XNUMX te mengjesit qe niset per dy dite nga Mralino, nuk keni akoma vaj?
Prita 50 minuta për 30 minuta, a është normale?
Për të menaxhuar autobusët në linjën 2 dhe 2A, ose të lëshoni një orar të saktë që janë çdo 50 minuta, ose të fikni linjën sikur të mos ekzistonte. Prej muajsh ata vrapojnë çdo ditë me orar javor!
Dhe e anuloni datën 32?
Prita një orë të tërë për një autobus, nga ora 16-17 në Meçkarov në Kisella Voda, dhe nuk kaloi asnjë 24-makinë, dhe pastaj erdhën dy 58-makina.
Ne nxjerrim kartë mujore kur duhet të ecim në këmbë ose të paguajmë taksi, turp!

Këto janë vetëm disa nga reagimet e shkupjanëve në rrjetet sociale, por edhe në faqen zyrtare në Facebook të JSP “Shkupi”. Qytetarët pyesin, ankohen, reagojnë, por askush nuk i vrau. Kompania e transportit publik, e cila ekziston pikërisht me qëllim të ofrimit të transportit të rregullt publik për qytetarët e Shkupit, nuk jep asnjë shpjegim për shfrytëzuesit e shërbimeve të saj. Të vetmet njoftime që vijnë nga JSP kanë të bëjnë me njoftimin se në ditë pushimi do të lëvizin sipas orarit javor, ndërsa heshtin për të gjitha problemet e tjera të qytetarëve.

Shkupianët ngrinë në stacione në pritje të autobusëve, nga JSP heshtin

Qytetarët që përdorin autobusin çdo ditë për të shkuar në punë, universitet apo shkollë, apo që kanë ndonjë nevojë shëndetësore apo ndonjë nevojë tjetër që kërkon transport publik, kanë duruar shumë në dy vitet e fundit - greva të transportuesve privatë, protesta të punonjësve në JSP. , pritje e gjatë për autobusë të parregullt, grumbullim i padurueshëm në automjete. Ata nuk morën autobusë më të mirë, transport funksional dhe as transport falas, siç u premtuan.

Në ndërkohë, JSP “Shkup” vazhdon të marrë subvencionet më të mëdha nga Qyteti i Shkupit, por kjo nuk ndikon në kushtet që ofron për udhëtarët. Flota është e vjetëruar, dhe blerja e fundit e autobusëve të rinj ka qenë në mandatin e kryetarit të komunës Petre Shilegov, kur janë blerë 33 vetura “man”. Autobusët e vjetër rrotullohen në rrugë dhe pas tre dekadash automjetet dykatëshe kërcasin e trokasin.

Ndonëse kompania nuk e ka konfirmuar asnjëherë publikisht, sipas deklaratave të shoferëve dhe sindikalistëve, nuk ka mjaft shoferë dhe është e vështirë të gjenden të rinj. Mirëpo, edhe kompania edhe qyteti i Shkupit, në të gjitha deklaratat e rralla të deritanishme, pohojnë se transporti publik funksionon pa probleme.

Të gjithë kanë rroga të ulëta, nuk kanë shoferë, nuk kanë naftë, por kur vonohemi në punë për shkak të tyre, nuk u intereson se çfarë probleme ka JSP. Turp i madh për JSP-në në krye me kryetarin e tyre - komenton Divna nga Shkupi.

Për dy ditë në autobus nuk u bë e mundur mbushja e kartës apo pagimi me telefon, JSP-ja heshti se kishin problem.

Në redaksinë tonë dje reaguan sërish qytetarët nga fshati Çento për të njëjtin problem si një muaj më parë, kur pohuan se në mëngjes në linjën 23 dhe 45 nuk kishte fare autobusë. Kjo ka ndodhur prej dy të fundit. ditë gjithashtu. Këto dy linja autobusësh shërbehen nga transportues privatë, kështu që jozyrtarisht bëhet e ditur se nuk kanë vozitur pasi JSP nuk ua paguan mjetet e transportit që u detyrohet.

NJSP Shkup ka një muaj të tërë që nuk ka përgjigje në pyetjen rreth këtij problemi, më saktë nëse me kohë i kryen obligimet ndaj transportuesve privatë, më saktë se a u janë paguar mjetet për transport dhe për cilin muaj. .

Problem kanë banorët e Përzhinës dhe Priporit, të cilët me qytetin lidhin vetëm një linjë autobusi, njëri vendbanim me 16 dhe tjetri 24. Ata ankohen se autobusët vijnë me më shumë se gjysmë ore diferencë dhe se kjo ndodh. çdo mëngjes në periudhën e kaluar.

 Dyshohet se autobusët janë reduktuar për shkak se shoferët kanë shfrytëzuar pushimet e vitit të kaluar, kështu që nuk ka shoferë të mjaftueshëm për të servisuar linjat. Nuk e di sa është e vërtetë, sepse nuk ka kush të më informojë, por e di që çdo mëngjes pres të paktën gjysmë ore për 24 orë. Sa kohë do të jetë kështu me transportin? Është vërtet e turpshme, më bezdis çdo ditë – thotë Vesna nga Kisela Voda.

Edhe për këto çështje kompania publike hesht. Nuk ka përgjigje pse nuk respektohet orari i këtyre dy linjave dhe nëse ka të vërtetë në pretendimin e qytetarëve se numri i automjeteve është ulur për shkak të festave.

Heshtja e PS-së dhe e Qytetit të Shkupit nuk do t'i zgjidhë problemet me transportin, por kur qytetarët nuk marrin asgjë më të mirë, meritojnë të paktën të marrin shpjegime për atë që përballen çdo ditë.

Më në fund miratohen subvencionet për JSP, Shkupi nuk do të mbetet pa autobusë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës