Qytetarët kujdes, korbat dhe xhaketë kanë filluar të sulmojnë

Foto: “Sloboden Pechat” / Dragan Mitreski

Studimet kanë treguar se këta zogj, veçanërisht korbat, mbrojnë fuqishëm të vegjlit e tyre dhe sulmojnë "grabitqarët" e mundshëm duke fluturuar drejt tyre dhe duke i goditur me sqep, veçanërisht nëse janë afër folesë së tyre.

Në rrugët e Shkupit edhe këtë pranverë sulmojnë qytetarët xhadeja dhe korbat. Mëngjesin e sotëm dy persona janë ankuar në redaksinë tonë se gjatë rrugës për në punë janë sulmuar papritur nga këta zogj në zonën qendrore të qytetit, konkretisht në kryqëzimin pranë Spitalit të Qytetit dhe Shtëpisë Arabe.

Sapo kisha filluar të kaloja kryqëzimin kur papritmas ndjeva një goditje të fortë nga pjesa e pasme e kokës. Instinktivisht u përkula dhe më pas u ktheva për të parë se çfarë po ndodhte, por nuk vura re asgjë. Një kalimtar më tha se një xhaketë më sulmoi nga pas. Fatmirësisht nuk kam asnjë lëndim apo gërvishtje – na tha Blagoja.

Shtetasi tjetër ka pasur një “takim nga afër” me një korb në sheshin Jadran pranë Shtëpisë Arabe. Siç thotë ai, duke lëvizur drejt vendit të punës, papritur ndjeu se një zog i zbarkoi në pjesën e pasme të kokës.

Më gërvishti flokët dy herë dhe iku. Kur u ktheva, pashë që kishte një tjetër pranë saj. Njëra prej tyre po më shikonte fjalë për fjalë sikur po më ndiqte prej andej. Ndjenjë e pakëndshme, por supozoj se zogjtë kishin të vegjël dhe po i mbronin - shpjegon bashkëbiseduesi.

Çdo pranverë qytetarët dëshmojnë sjelljen e pazakontë të këtyre zogjve, kur ata sulmojnë njerëzit shpesh dhe pothuajse rregullisht në zonën e kokës. Disa prej tyre kalojnë pa lëndime, por disa me koka të gjakosura. Goditja e zogjve është e fortë dhe e dhimbshme, dhe nëse lëkura është e grisur, është thelbësore të vizitoni një mjek.

Pranvera është kur ata kanë të vegjël, dhe xhaketët dhe korbat njihen si zogj mbrojtës dhe ndoshta mbrojnë të vegjlit. Por me të vërtetë nuk mund të themi pse ata sulmojnë saktësisht dhe pse sulmojnë në mënyrë selektive, sepse ne veterinerët nuk kemi shumë përvojë me shpendët e egër. Për shembull, këtu afër, në qendrën tregtare "Leptokaria" është një xhaketë, për të cilën shumë janë ankuar se i ka sulmuar, pavarësisht se në cilën periudhë të vitit është, pra pavarësisht nëse ka këlyshë apo jo - shpjegojnë ata nga klinika veterinare "Vet in".

Korba dhe xhakeda ka në numër të madh në mbarë Shkupin, sepse në qytet gjejnë ushqim lehtësisht, kështu që shpesh mund të shihen duke rrahur kontejnerët dhe deponitë. Korbat zakonisht i bëjnë foletë në tendat e pemëve që ndodhen pranë kontejnerëve, ndërsa xhaketët folenë në vrimat e pemëve, në ndërtesa dhe oxhaqe të braktisura por edhe të banuara.

Studimet kanë treguar se këta zogj, veçanërisht korbat, mbrojnë fuqishëm të vegjlit e tyre dhe sulmojnë "grabitqarët" e mundshëm duke fluturuar drejt tyre dhe duke i goditur me sqepat e tyre të mëdhenj, veçanërisht nëse ndodhen pranë folesë së korbit. Ata janë veçanërisht të rrezikshëm nëse një nga të vegjlit e tyre bie nga foleja. Periudha e kësaj sjelljeje agresive zgjat derisa këlyshët të jenë plotësisht gati për të fluturuar, pas së cilës ata ndalojnë së sulmuari njerëzit.

Foto: “Sloboden Pechat” / Dragan Mitreski

A mund të mbrohen qytetarët nga sulmet e këtyre shpendëve gjatë kësaj periudhe?

E vetmja gjë që mund të bëjnë është të jenë të kujdesshëm dhe të shmangin vendet ku ka korba dhe xhaketë, të cilat janë të zhurmshme dhe lehtësisht të dallueshme. Ose, nëse vendosin të kalojnë pranë foleve të tyre, qëndroni të qetë dhe mos bëni lëvizje të papritura. Qytetarët këshillohen gjithashtu të mos i afrohen një këlyshi që ka rënë nga foleja, pasi është më se e sigurt se do të sulmohen nga prindërit.

Meqenëse zogjtë sulmojnë gjithmonë kokën e njeriut, është një këshillë e mirë të mbani një kapele ose një ombrellë në vendet ku ka korba dhe xhaketë. Një kapele do të zbusë goditjen dhe një ombrellë do t'i trembë zogjtë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës