Qytetarët organizohen për të bllokuar rrugën e bullgarëve që do të shkojnë te varri i Goce Dellçevit më 4 shkurt.

Foto Rrjetet sociale

Në rrjetet sociale është publikuar thirrje për qytetarët që më 4 shkurt të bllokojnë rrugën me pagesë Kumanovë – Shkup, sepse atë ditë pritet që qytetarët bullgarë të vijnë në Shkup për të adhuruar te varri i Goce Dellçevit.

"Një thirrje për të gjithë patriotët!" Ejani me kamionë, traktorë, makina dhe makineri të tjera dhe mbështesni protestën. Qytetarë të Kumanovës - ju ftojmë që në ora 9 të bllokojmë rrugën me pagesë drejt Shkupit. Të mos lejojmë që neonazistët bullgarë të pështyjnë në kujtimin e të madhit Goce Dellçev”, thuhet në njoftim.

Fondacioni Bullgar mbrëmë publikoi në rrjetet sociale udhëzime për bullgarët që planifikojnë të vijnë në Shkup më 4 shkurt.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës