Gjykata e qytetit të Moskës la në fuqi vendimin për mbylljen e gazetës së pavarur ruse “Novaya Gazeta”.

Foto: indiarightnownews.com

Gjykata e qytetit në Moskë la sot vendimin për heqjen e licencës së gazetës së pavarur “Novaya Gazeta”, e cila prej vitesh kritikon Kremlinin.

Novaya Gazeta ishte gazeta e pavarur më e njohur e Rusisë derisa autoritetet urdhëruan mbylljen e saj vitin e kaluar si pjesë e një goditjeje ndaj disidentëve.

Gjykata e qytetit të Moskës hodhi poshtë sot ankesën e gazetës kundër një vendimi të shtatorit të Gjykatës së Qarkut të Moskës që i hoqi licencën.

Një gjykatë e qarkut në shtator miratoi një peticion të paraqitur nga rregullatori i medias ruse, i cili akuzoi gazetën për dështimin e dorëzimit të statutit të saj editorial tek autoritetet në kohën e duhur.

Kryeredaktori i gazetës, fituesi i çmimit Nobel për Paqen, Dmitry Muratov, dënoi sot vendimin, duke thënë se ai “i shërben masave që duan që populli të shohë vetëm propagandë”.

Ditë pas fillimit të luftës në Ukrainë, Parlamenti rus miratoi një ligj që ndalon nënçmimin e pretenduar të ushtrisë ruse ose përhapjen e "informacionit të rremë" në lidhje me fushatën ushtarake të vendit në Ukrainë.

Si rezultat i këtij ligji, dhjetëra media të pavarura ruse janë ndaluar, ndërsa disa kanë njoftuar se po pushojnë çdo raportim për Ukrainën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës