Qyteti me një shpjegim interesant: Vilat e Krishtlindjeve në shesh nuk ishin Krishtlindje

grepa në shesh/Foto: Sloboden Pechat/ Slobodan Djuric

Para Vitit të Ri në sheshin e qytetit u vendosën shtëpi prej druri, tani është prill dhe ato qëndrojnë ende në shesh, të mbyllura, të lidhura me zinxhirë dhe pa asnjë qëllim. Ata do të presin edhe festat e Pashkëve, ndërsa sipas përgjigjes nga Qyteti i Shkupit do të presin edhe Vitin e Ri të ardhshëm.

Një shatërvan i mbuluar me pëlhurë të grisur dhe jashtë përdorimit edhe në temperaturat e larta të ditës në Shkup, shtëpi prej druri të rregulluara pa asnjë funksion rreth topave prej guri që inkuadrojnë hapësirën e shatërvanit të dyshemesë që nuk funksionon me vite - kjo është imazhi i sheshit të qytetit, i cili është i pari vend për të vizituar turistët që vizitojnë qytetin në numër të konsiderueshëm gjatë kësaj periudhe. Kur kësaj i shtohen ndërtimet e nisura dhe të papërfunduara në shesh dhe higjiena e dobët publike, duket qartë se një vizitë në qendër të qytetit tonë nuk mund të sjellë shumë kujtime të mira.

Shkupianët pothuajse janë pajtuar me faktin se vitet e fundit jetojnë në qytet. Por a do të turpërohen ndonjëherë autoritetet e qytetit para qytetarëve dhe vizitorëve të tyre se sa nuk u intereson Shkupi?

grepa në shesh/Foto: Sloboden Pechat/ Slobodan Djuric

Para Vitit të Ri, në sheshin e qytetit u vendosën shtëpi prej druri ku shiteshin xhingla të ndryshme për festat e fundvitit. Tani është prilli dhe shtëpitë janë ende në shesh, të mbyllura, të mbyllura dhe pa asnjë qëllim. Ata do t'i shohin edhe festat e Pashkëve, ndërsa sipas përgjigjes së marrë nga Qyteti i Shkupit në pyetjen se pse shtëpitë qëndrojnë ende në shesh, do ta shohin edhe Vitin e Ri të ardhshëm. Sepse nuk ishin Krishtlindje, por me shumë qëllime.

Shtëpitë në shesh nuk janë të Vitit të Ri, ato kanë disa qëllime dhe shfrytëzohen në mënyrë aktive për promovimin e ngjarjeve dhe aktiviteteve të shkollave në qytetin e Shkupit dhe institucioneve tjera, të planifikuara gjatë gjithë vitit - pohojnë nga Qyteti i Shkupit.

grepa në shesh/Foto: Sloboden Pechat/ Slobodan Djuric

Mbetet për t'u parë se për cilin manifestim të radhës do të përdoren, kur tashmë të lihen të "pushtojnë" dhe të përdhosin qendrën e Shkupit.

Në kuadër të projektit “Shkupi 2014”, në Sheshin “Maqedonia” dhe “Filipi II” janë bërë një tufë shatërvanësh të shtrenjtë. Pavarësisht nëse i pëlqejnë apo jo dikujt, për to janë shpenzuar miliona shuma, saqë tani janë të mbuluara dhe pa ujë. Vitin e kaluar, në korrik, turistët fotografuan pranë shatërvanëve të zbrazët, pasi ato u hapën për një kohë të shkurtër në maj, dhe më pas u fikën pa asnjë shpjegim nga autoritetet, më saktë nga NP “Vodovod i Kanaliza”, ndërmarrje që është në krye të mirëmbajtjen e tyre.

Shatërvani në shesh/Foto: Sloboden pechat/Slobodan Djuric

Në mes të verës së vitit të kaluar, kompania më në fund u përgjigj se ishin fikur për t'i pastruar, sepse ishin ndotur nga reshjet e shpeshta.

Nuk ka asnjë përgjigje nga atje tani. Nuk përgjigjen se kur do t'i vënë në përdorim, as nuk kanë ndonjë datë të caktuar në vitin kur ndizen dhe fiken shatërvanët apo varet nga moti? Ndoshta varet nga “gjendja shpirtërore” e autoriteteve të qytetit dhe menaxhmentit të ndërmarrjes publike, apo tentativa për të kursyer ujin.

Këtë presim që “Ujësjellës-Kanalizime” t’ua shpjegojë qytetarëve të cilët pyesin se përse shatërvani ende nuk po funksionon pavarësisht temperaturave të larta, të cilat për mungesë hijesh natyrore vetëm sa japin një lloj freskie në shesh.

Shkupi si asnjë qytet tjetër: Turistët bëjnë fotografi pranë shatërvanëve të fikur, autoritetet thonë se duhej t'i pastronin

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës