Qyteti i Barcelonës do të dënojë me gjoba deri në 600 euro grumbullimet me alkool në natyrë

Festa e Barcelonës/ Foto Lorena Sopêna / KontaktoFoto / Profimedia

Qyteti i Barcelonës ka rritur gjobat për festat në ambient të hapur ku konsumohet alkool, i njohur si “botellones”, në 600 euro për person, shkruan “Kujdestar".

Deri më tani, gjobat për tubime të tilla varionin nga 60 deri në 100 euro, të cilat në 30 ditët e kaluara janë ulur për 75 për qind.

Sipas Pedro Velázquez, kreut të policisë së Guardia Urbana, nga 2 deri më 8 gusht, 747 persona u gjobitën me nga 100 euro secili për pirjen e alkoolit në rrugë.

Dënime më të larta do të vendosen për shkak të “shkeljes së rendit dhe qetësisë publike”, ndërsa shkalla e dënimit do të vendoset nga vetë punonjësi i policisë në ngjarje.

Dënime të tilla janë pjesë e ligjeve të ashpra të qeverisë së mëparshme të djathtë, për të cilat kritikët thonë se po shkatërrojnë lirinë e fjalës dhe lirinë e të rinjve për të shijuar ditët e tyre të verës.

“Gjobat prej 600 eurosh janë për shkaktimin e një shqetësimi të rëndë në jetën e përditshme të qytetarëve”, tha Albert Butle, këshilltari i qytetit përgjegjës për rendin dhe qetësinë, në një konferencë për shtyp.

Festat “Botelon”, ku dhjetra, qindra e herë pas here mijëra të rinj mblidhen natën në sheshe, parqe apo plazhe për të pirë alkool, nuk janë një fenomen i ri për qytetin.

Sidoqoftë, ata u bënë një shqetësim i rëndësishëm në Barcelonë verën e kaluar, kur shtetrrethimi dhe kufizimet e rrepta për shkak të pandemisë bënë që baret mund të hapeshin vetëm gjatë orëve të kufizuara.

Pronarët e bareve dhe restoranteve ankohen se një vendim i ri që detyron tarracat e jashtme në pjesët më turistike të qytetit të mbyllen në orën 23:XNUMX vetëm sa do të inkurajojë më shumë grumbullime në të gjithë qytetin.

Video e ditës