Goran Markovski, Dekan i Fakultetit të Ndërtimtarisë: Muri mbajtës të riparohet sa më shpejt

Foto: CUK, Printscreen

Goran Markovski, dekani i Fakultetit të Ndërtimtarisë, nuk e di se në juridiksionin e kujt është pjesa e murit mbajtës në rrugën "Belgradska", e cila kalon mbi qendrën klinike "Nënë Tereza" mbi Klinikën për sëmundje të fëmijëve dhe në çfarë gjendje. është në, por ai apelon institucionet që ta rregullojnë sa më shpejt. Ai nuk pranoi të komentojë nëse muri duhet të shembet dhe të ndërtohet një i ri.

- Për momentin nuk e di se në çfarë gjendje është muri dhe as kush është përgjegjës për riparimin e tij, por do t'ju kujtoj se 15 vjet më parë, personalisht u dërgova një letër autoriteteve në të cilën shpreha shqetësimin për stabilitetin. të ndërtesave në atë pjesë të qytetit. Më konkretisht, theksova se muret mbajtëse nuk janë projektuar për të përballuar ngarkesën e shtuar nga ndërtesat që kanë dalë aty në çdo hap dhe janë ende në ndërtim. Askush nuk m'u përgjigj, më priti heshtja, e cila zgjati deri në shembjen e murit. Mirëpo, në vend që t'ia kalojnë topin njëri-tjetrit, urgjentisht të ulen dhe ta rregullojnë atë - tha Markovski, i cili u kërkua përgjigje në një konferencë për media në Odën Ekonomike të Maqedonisë.

Muri është shembur para një jave dhe drejtori i QKM-së Stojançe Angelov në një video adresë nga vendi ku është shembur muri, apelon Ministrinë e Shëndetësisë, Qytetin e Shkupit dhe Komunën Qendër që urgjentisht të merren me tejkalimin e këtij rreziku. për qytetarët. Ai tha se është çështje e një dite, e ndoshta një ore, kur do të rrënohet edhe pjesa e mbetur e murit nën të cilin parkohen automjetet, por edhe personat që hyjnë në rrethin e Qendrës Klinike. Që atëherë, situata ka qenë status quo, pa marrë asnjë përgjegjësi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës