FOTO | Familje të mëdha që praktikonin incest

Car Alexei Nikolaevich i Rusisë

Një nga shembujt më të famshëm të inçestit mbretëror është hemofilia e djalit të perandorit Alexei, të cilën ai e trashëgoi nga nëna e tij, mbesa e Mbretëreshës Victoria. Babai i tij ishte Nikolla, cari i fundit rus dhe e gjithë familja e tij u vra në revolucionin e vitit 1918.

Prifti i çmendur Rasputin besohet të jetë një nga fajtorët kryesorë të revolucionit. Perandori e solli atë në gjykatë për të shëruar hemofilinë Aleksei dhe pasi fitoi kontrollin mbi të gjithë familjen, ai filloi të ndajë mendime dhe këshilla politike. Kjo rezultoi në zemërim të publikut dhe konsiderohet si një nga arsyet e fillimit të revolucionit.

Foto: Wikimedia Commons

Princesha Victoria Melita

Një shembull tjetër i njohur i inçestit lidhet me Mbretëreshën Victoria. -Shtë stërmbesa e saj, Princesha Victoria Melita, e cila u martua me dy kushërinjtë e saj të parë.
Ajo së pari u martua me Ernest Lewis, Arkidukën e Hesse, me të cilin ajo pati një lindje të vdekur dhe më vonë një vajzë, por martesa ishte e dënuar që nga fillimi dhe më në fund u prish kur Melita kapi burrin e saj në shtrat me shërbëtorin e tij, duke rezultuar në një të lavdishme skandal Pastaj ata u ndanë zyrtarisht, dhe Melita u martua me dashurinë e saj të parë dhe kushëririn e parë nga nëna e saj, Kiril Vladimirovich.

Foto: Wikipedia

Përdhosja e sundimtarëve egjiptianë

Shumë vite para sundimit të Mbretëreshës Victoria, anëtarët e familjeve në pushtet të Egjiptit hynë në martesa midis të afërmve të ngushtë. Jo vetëm që kjo nuk u konsiderua si diçka e keqe por pritej gjithashtu të martoheshin me anëtarë të familjes së tyre të ngushtë. Grekët e përshkruan këtë fenomen me termin "Filadelfia" si një shpjegim për ata që u martuan me vëllain ose motrën e tyre.
Familjet egjiptiane shpesh praktikonin inçestin në të cilin vëllezërit martoheshin me motra, si dhe incestin në të cilin një burrë martohej me një vajzë, prindërit e së cilës ishin vëllai dhe motra e tij. Besohej se do të mbante të pastër prejardhjen mbretërore, e cila vjen nga mitologjia e perëndisë Osiris që u martua me motrën e tij Isis.

Foto: Wikimedia Commons

Mbreti Tut dhe Kleopatra

Një nga frutat më të famshëm të inçestit është mbreti Tutankhamun, prindërit e të cilit ishin vëlla dhe motër. Tutankhamun kishte një çarë të madhe të qiellzës dhe probleme të këmbëve, në të cilën i mungonin disa kocka.

Kleopatra ishte gjithashtu një produkt i inçestit, dhe më vonë u martua me dy vëllezërit e saj. Mbipesha ishte e zakonshme në familjen e Kleopatrës, ashtu si dhuna ekstreme. Kështu, në fakt, Kleopatra arriti në fron - duke vrarë dy vëllezërit e saj.

Foto: Wikimedia Commons

Haihenena nga Hawaii

Ishulli i izoluar i Hawaiit dikur drejtohej nga një monarki e fuqishme e cila jo vetëm praktikonte inçestin, por gjithashtu e konsideronte atë një privilegj që gëzonin vetëm sundimtarët. Një nga shembujt më të njohur nga ai rajon është Princesha Nachienna e cila ishte në një lidhje romantike me vëllain e saj gjatë gjithë fëmijërisë së saj.

Misionarët e krishterë arritën në ishull në atë kohë dhe e bindën princeshën që të martohej me një tjetër.

Pavarësisht se iu bindën atyre, Nachienna dhe vëllai i saj mbajtën lidhjen e tyre të dashurisë gjatë gjithë jetës para gjithë publikut.

Foto: Wikimedia Commons

Elizabeth nga Austria

Në familjen e saj, inçesti në lidhje me çrregullimet mendore ishte i zakonshëm. Në fakt, ajo besonte se e gjithë prejardhja e saj ishte mallkuar nga çmenduria. Nëna e saj, e cila ishte martuar me kushëririn e saj, ishte një nga trembëdhjetë fëmijët e Princit Maximilian të Bavarisë. Elizabeth u martua me Franjo Josip dhe pati një martesë katastrofike të ndërprerë nga episodet e shqetësimit të rëndë mendor, fiksimit të peshës dhe dietës, dhe përfundimisht pësoi një avari nervor.

Foto: Wikimedia Commons

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës