Trazira të mëdha në autostradën pranë Zagrebit, tifozët e Hajdukut janë përplasur me policinë

Policia e Zagrebit / Foto: Ekrani printues

Sonte janë mbyllur dy korsitë e autostradës mes Zagrebit dhe Karllovacit. Kanë shpërthyer trazira të mëdha, ndaj ka ndërhyrë policia, raportojnë mediat kroate.

“Pjesa e autostradës A1 Zagreb-Split-Ploce ndërmjet nyjeve Lucko dhe Karlovac në drejtim të Dubrovnikut dhe ndërmjet nyjeve Jastrebsko dhe Lucko në drejtim të Zagrebit është e mbyllur për çdo trafik”, shkruan HAK.

- Tifozët e Hajdukut ndaluan tre korsi me automjetet e tyre dhe nisën të dalin. Shumica e tyre ishin nga Spliti. Kishin shkopinj, forca të blinduara, filluan të vrapojnë në drejtim të karburantit... Unë do të thoja se janë më shumë se 150. Pas 5 minutash mbërritën policia intervenuese dhe forcat speciale, u dëgjuan sirena, makina policie, ambulanca, e frikshme, raportojnë dëshmitarët.

Ndryshe, sonte në Maksimir është luajtur xhiroja e fundit e Ligës Kombëtare të Kroacisë. Dinamo ka mundur 3-1 Hajdukun.

Në prag të garës, policia dhe shërbimi policor në hyrje të tribunës jugore të Maksimirit në Torcida nga Spliti dhe tifozët mysafirë nga Hajduku nuk i lejuan të sjellin asnjë pankartë. Në ndeshje mbërritën pak më pak se dy mijë tifozë mysafirë, të cilët nuk pranuan të hynin në stadium në shenjë proteste.

Pas ndeshjes në resortin Desinec në autostradë shpërthyen përleshjet mes anëtarëve të Torcidës dhe policisë, duke lënë disa të plagosur.

Video e ditës