Një ajsberg i madh është shkëputur nga Shelfi i akullit Brunt në Antarktidë

Foto: Unsplash / Jay Ruzesky

Një ajsberg i madh është shkëputur nga Shelfi Brunt Ice i Antarktidës, tha organizata britanike kërkimore Antarctic Survey (BAS).

Ajsbergu prej 380 kilometrash katrorë u thye të hënën javë pasi u hap një çarje 14 kilometra e gjatë në akull.

Në njoftim, BAS thekson se ngjarja nuk ka të bëjë me ndryshimet klimatike.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës