Një zjarr i madh në Strumicë ka djegur një sipërfaqe prej rreth 20 hektarësh

Foto: MPB/TPPE Strumica

Rreth orës 13:45, një zjarr i madh ka shpërthyer në atarin e fshatrave Zubovë, Koleshino dhe Sushicë, duke prekur kashtë, bar të thatë dhe pemë. Siç informojnë nga TPPE Strumicë, është duke u djegur një sipërfaqe prej rreth 20 hektarësh në gjatësi prej tre kilometrash përgjatë lumit Strumicë.

Zjarri është shuar nga TPPE Strumica me katër makina zjarrfikëse dhe nëntë zjarrfikës.

- Zjarri është në fazë të përflakur dhe era e fortë përshpejton përhapjen e tij. Lëvizja e zjarrit në drejtim të fshatit Zubovë dhe objekteve përreth aktualisht është parandaluar dhe një pjesë e madhe e zjarrit është nën kontroll, njoftojnë nga TPPE Strumica.

Shuarja e zjarrit vazhdon, ndërsa ekipet e zjarrfikësve të Strumicës qëndrojnë në terren deri në shuarjen e plotë të zjarrit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës