Zjarri i madh në Hong Kong, 3.400 persona evakuohen

Foto: Twitter

Zjarrfikësit në Hong Kong janë ende duke luftuar zjarrin që shpërtheu në një magazinë, i cili shkaktoi evakuimin e 3.400 personave, tha sot policia.

Zjarrfikësit ndodhen në vendin e zjarrit dhe kanë evakuuar ndërtesat aty pranë, përfshirë shkollat, dhe për momentin nuk ka raportime për viktima.

Dy persona që po punonin pranë vendit ku shpërtheu zjarri u sëmurën pasi thithën tym dhe njerëzit nga katër shkolla dhe një ndërtesë banimi aty pranë u desh të evakuoheshin, tha policia.

Qeveria hapi një strehë të përkohshme në qendrën sportive për të evakuuarit dhe këshilloi qytetarët të mbyllnin dyert dhe dritaret.

Zjarri shpërtheu rreth orës 14:XNUMX sipas kohës lokale në një magazinë në një zonë banimi dhe industriale në Kowloon, tha qeveria.

Zyrtarët e klasifikuan incidentin si zjarr të shkallës së tretë në shkallë pesë nivelesh. Nuk dihet ende se çfarë e shkaktoi zjarrin.

Dhe tre javë më parë, një zjarr i madh shpërtheu në një kantier ndërtimi rrokaqiejsh në Hong Kong.

Zjarri u vërejt fillimisht pranë skelave në majë të ndërtesës, dhe zjarri dallohej nga skela si dhe prushi që binte në rrugët ngjitur.

VIDEO: Zjarri i madh në një rrokaqiell në Hong Kong, zjarri përfshiu edhe katër ndërtesa të tjera

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës