Fitimi vjetor i Ryanair u rrit me më shumë se një të tretën

Linja ajrore me kosto të ulët Ryanair pa një rritje vjetore të fitimit me më shumë se një të tretën dhe raportoi se rritja e tarifave po ngadalësohet. Transportuesi irlandez raportoi një rritje prej 34 për qind të fitimit pas tatimit në 1,92 miliardë euro për vitin e biznesit deri në fund të marsit, pasi numri i pasagjerëve u rrit nëntë për qind në 183,7 milionë pavarësisht pezullimit të dërgesave të avionëve Boeing.

AD Ryanair njoftoi se rritja prej 25 për qind në të ardhurat, në 13,44 miliardë euro, ndihmoi në kompensimin e rritjes së kostove të karburantit, informon Poslovni dnevnik.hr.

"Ne mbetemi me kujdes optimistë se çmimet e pikut të verës në 2024 do të jenë të sheshta ose modeste më të larta se verën e kaluar," tha shefi ekzekutiv i Ryanair, Michael O'Leary.

Ai parashikon një rritje prej 8 për qind të numrit të pasagjerëve vitin e ardhshëm, në 200 milionë, por shton se është herët për të bërë parashikime fitimi. Ryanair kishte 146 avionë në fund të marsit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës