Goce Dellçev dhe koha e së shkuarës së paparashikueshme

Boshko Jakshiq / Foto: MPB

Sofisë i pëlqen përshkallëzimi. Ka shumë nga ata që nuk mund ta kalojnë faktin se zonja Ursula von der Leyen nënshkroi marrëveshjen e parë të Komisionit Evropian me RSM të shkruar në gjuhën maqedonase.

E ardhmja nuk është e pasigurt, e kaluara është e pasigurt. Kur politika futet në fushën e historisë dhe fillon ta interpretojë atë, ajo përhapet kudo dhe pasojat e një angazhimi të tillë janë shumë më të gjata se interesi i tyre afatshkurtër.

Çdo rishikim ka rrezatimin e vet toksik. Çdo përvetësim i historisë dhe protagonistëve të saj është një rrugë e garantuar drejt tensioneve. Nikola Tesla i përket serbëve sepse është ortodoks apo i përket Kroacisë sepse ka lindur atje? I kujt është Ivo Andric? Kroat sepse ishte katolik, boshnjak sepse lindi atje, apo serb sepse pjesën më të madhe të jetës e kaloi në Beograd?

I kujt është Goce Dellçevi, bullgarët dhe maqedonasit dhe historianët e tyre polemizojnë me dekada, të cilët i referohen dokumenteve se është "e jona". Më 4 shkurt, 151-vjetori i lindjes së revolucionarit të madh, mosmarrëveshja kërcënon ta kthejë përkujtimin në një ngjarje me rrezik të lartë që do të tendoste më tej marrëdhëniet tashmë të acaruara të dy fqinjëve.
Qytetarët e Kumanovës përmes rrjeteve sociale janë thirrur me kamionë, traktorë, vetura dhe “makina të tjera” që të pengojnë kalimin e bullgarëve, të cilët do të faleshin te varri në kishën “Sveti Spas” në Shkup. “Të mos lejojmë që neonazistët bullgarë të pështyjnë mbi monumentin e të madhit Goce Dellçev. VMRO-DPMNE opozitare organizon një prani gjithëditore te varri për të bllokuar “propagandën e huaj”.

Është koha për revansh. Në tetor, anëtarët e VMRO-së bullgare në Blagoevgrad, pas hapjes së klubit kulturor maqedonas, i penguan veprimtarët maqedonas të vendosin lule në monumentin e Dellçevit, eshtrat e të cilit u transferuan nga Bullgaria në Shkup në vitin 1947.

Incidente “të paligjshme”.

Nuk do të lejohen incidente, thanë në Shkup ministrat e Brendshëm të dy vendeve, por që kur “lejohen” incidentet? Marrëdhëniet tradicionalisht të tensionuara midis Sofjes dhe Shkupit janë kthyer në rrugën e konfliktit për shkak të interpretimeve diametralisht të kundërta të historisë.

Historiografia zyrtare bullgare, si dhe politika ditore, pretendojnë se kombi maqedonas u ngrit dhe lindi pas vitit 1944, se ai u ndërtua mbi mohimin e plotë të karakterit bullgar. Duke sfiduar kulturën maqedonase, gjuhën dhe historinë "inekzistente dhe të rreme", ata përhapin frikën se "mund të përpiqen të maqedonizojnë zonën e Pirinit".

Shkupi kundërpërgjigjet me akuzat e historianëve dhe politikanëve se pas “politikës mohuese” të nacionalistëve bullgarë fshihet një projekt asimilues, i cili mbart pretendime të rrezikshme territoriale. “Është poshtëruese të flitet nëse Goce Dellçev ka qenë maqedonas”, siç ka thënë dikur Elizabeta Damjanoska-Spasenovska.

Fakti që Sofja, me të drejtën e vetos në Bashkimin Evropian, pengoi hapjen e negociatave për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut për një kohë të gjatë, është vetëm një konfirmim i atyre ambicjeve të maskuara hollë. Marrëdhëniet u përmirësuan disi pasi Bullgaria, nën presionin e BE-së, pranoi të tërhiqej nga vetoja, por rritja e re e tensioneve vjen nën hijen e incidentit të fundit, kur u rrah sekretari i qendrës kulturore bullgare "Car Boris Treti". në Ohër. Shkupi konsideron se rasti është mbyllur me largimin e menjëhershëm të ministrit të Punëve të Jashtme në Sofje.

Bullgaria e përdori incidentin, siç ndodh kudo kur tensionet kombëtare janë të larta, për të shtrënguar menjëherë marrëdhëniet në maksimum. Ai ndërpreu projektet ndërkombëtare me RSM-në, thirri ambasadorin e tij për konsultime dhe presidenti Rumen Radev i kërkoi komisionerit të BE-së për Zgjerim të tregojë një iniciativë për të mbrojtur të drejtat e bullgarëve maqedonas "në të njëjtën masë sa ai insistoi në integrimin e shpejtë të RSM në BE”.

Në një ambient të tillë po afron 4 shkurti. Fondacionet nga Bullgaria organizojnë autobusë që i dërgojnë ata që më pak i shtyn dëshira për të nderuar Dellçevin dhe më shumë me qëllimin që me praninë e tyre të vërtetojnë në mënyrë provokative se ai është bullgar.

Kryeministrat e dy vendeve, Dimitar Kovaçevski dhe Galab Donev, kanë biseduar në telefon që jubileu i ardhshëm të kalojë pa probleme. Në Shkup janë paralajmëruar masa për sigurimin e rendit, por në rast se gjithçka kalon pa incidente nuk do të ndalet (keq)përdorimi i historisë për qëllime ditore politike.

Sofia vendos një kurth

Gotse Delçev i shërben Bullgarisë për t'ua paraqitur RSM-në evropianëve si një vend që nuk respekton të drejtat e maqedonasve bullgarë dhe që mbështetet "në gjuhën e urrejtjes dhe krimet". Injoroni garancitë e kryeministrit Kovaçevski se nuk ka histeri antibullgare dhe se shteti nuk mund të fajësohet për veprimet e individëve në Ohër.

Sofisë i pëlqen përshkallëzimi. Ka shumë nga ata që nuk mund ta kalojnë faktin se zonja Ursula von der Leyen nënshkroi marrëveshjen e parë ndërmjet Komisionit Evropian dhe RSM-së të shkruar në gjuhën maqedonase.

Presidenti Rumen Radev i kërkon komisionerit Oliver Varhelj që BE-ja të garantojë sigurinë e bullgarëve - sikur ata të kërcënoheshin me holokaust. "Shkupi duhet të njohë bullgarët maqedonas, përndryshe nuk do të ketë BE," tha ish-ministri bullgar i Mbrojtjes Bojko Noev.

Sofia ngre një kurth. Nuk do të ishte mirë që maqedonasit t'i përgjigjeshin me nacionalizëm nacionalizmit flakërues bullgar. Kjo do t'i shkaktonte vetëm dëm Maqedonisë së Veriut, ku nacionalizmi shqiptar po digjet gjithmonë. Le të kujtojmë Araçinovën.

Të qenit i fiksuar në korrektësinë e historisë së vet dhe injorimi i faktografisë janë supozimet më të forta të antimodernitetit, që pengon integrimin e vërtetë në rrymat historike botërore. Sa më e keqe të jetë qeveria, aq më i madh është shansi për të rikthyer të kaluarën e lavdëruar mitike të kombit. Prandaj edhe Bullgaria e kujton Dellçevin.

Nëse i afrohesh shumë historisë, mund të digjesh lehtësisht, por kjo duket se nuk e ndalon Ballkanin të jetojë në një epokë të së shkuarës së paparashikueshme. Peizazhet përkujtimore po ndryshojnë vazhdimisht, pavarësisht nëse është etika e fitores apo tragjedia e disfatës. Harta sinoptike e rajonit tregon se retë e errëta të së kaluarës nuk do të tërhiqen së shpejti.

Autori është gazetar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës