Ngritën zërin kundër terrorit: Këto janë aktoret që u pushuan nga puna për mbështetjen e palestinezëve

Jenna Ortega / Susan Sarandon / Melissa Barrera / Foto: Printscreen / Instagram / Extra Medium / Flickr

Sulmi i Izraelit në Gaza shkaktoi një hendek në rritje në Hollywood. Sulmet e 7 tetorit të Izraelit në Gaza fillimisht ndezën zemërimin në mesin e shumë anëtarëve hebrenj të industrisë së Hollivudit për heshtjen e kolegëve të tyre. Por në javët e fundit, ata që ishin kundërshtarët më të zëshëm të Aksionet ushtarake izraelite në Gaza, filluan të përballen me pasoja pas tyre angazhimet e punës.

Pas agjentit të agjencisë së talenteve të Hollivudit CAA, Maha Dakhil, ndezi polemika me një sërë postimesh në Instagram, duke përfshirë një që thoshte: "Çfarë është më zemërthyese se të dëshmosh gjenocid?" Duke qenë dëshmitar i mohimit të gjenocidit që po ndodh." ajo u degradua në një pozicion më të ulët pune në agjenci përpara se të kërkonte falje dhe t'i thoshte Variety se "ka bërë një gabim". Variety gjithashtu raportoi se disa nga kolegët e saj donin që ajo të pushohej.

Fituesi i Oskarit Susan Sarandon u pushua nga agjencia e saj të martën për komentet që ajo bëri në një tubim pro-palestinez javën e kaluar, dhe aktorja Melissa Barrera u shkarkua nga kasti i thrillerit të ardhshëm "Scream VII" (Scream VII), në të cilën ai do të riprodhonte rolin e tij kryesor në ekskluzivitet.

Foto: Erik Pendzich / Alamy / Alamy / Profimedia

Që nga fillimi i luftës midis Izraelit dhe Hamasit, Melissa Barrera ka përdorur shpesh mediat e saj sociale për të mbështetur palestinezët në kërkimin e tyre për një shtet të pavarur dhe ka ndarë informacione për situatën në Gaza, duke përfshirë postimet në Instagram dhe artikujt që përshkruajnë sulmet nga izraelitët. forcat.forcat si "gjenocid dhe spastrim etnik" dhe i referohen Izraelit si një "vend i kolonizuar". Në tregimet e saj në Instagram, ajo shkroi se po përpiqej të gjente informacione për luftën nga këndvështrimi palestinez në internet “Sepse, siç thotë ai, mediat perëndimore tregojnë vetëm anën tjetër”.

"Spyglass Media Group" (Spyglass Media Group), kompania e prodhimit që qëndron pas Scream 7, tha të martën:Aspekti Spyglass është pa mëdyshje i qartë: ne nuk kemi asnjë tolerancë për antisemitizmin ose gjuhën e urrejtjes të çfarëdo lloji, duke përfshirë referenca të rreme për gjenocid, spastrim etnik, shtrembërim të Holokaustit ose çdo gjë që kalon në mënyrë flagrante kufirin e gjuhës së urrejtjes."

Barrera ka folur tashmë kundër antisemitizmit më parë.

“Është e rëndësishme të theksohet se kur them Palestinën e lirë, nuk dua të them aspak: “Vritni të gjithë hebrenjtë”, shkroi ajo në Instagram më 27 tetor. Ajo shtoi se dëshiron liri dhe siguri për palestinezët dhe hebrenjtë në mbarë botën, shkruan “Time”.

Christopher Landon, i cili do të drejtojë “Scream 7”, ka shkruar në një postim tashmë të fshirë në rrjetin social X (ish Twitter): “Gjithçka është e keqe. Ndaloni së bërtituri. "Ky nuk ishte vendimi im."

Barrera, e cila ende nuk ka komentuar zyrtarisht për shkarkimin e saj nga filmi, por vazhdon të ndajë informacione për Gazën në rrjetin e saj social, rindau një foto në Instagram Stories këtë javë, duke e mbishkrimin:

“Në fund të ditës, më mirë do të më fiknin ata që i ndez, sesa të ndizja nga ata që i fik”.

Një ditë pasi Spyglass shkarkoi yllin Melissa Barrera nga Scream 7, pjesa më e fundit në ekskluzivitetin e filmave horror, është zbuluar se aktorja Jenna Ortega gjithashtu nuk do të kthehet.

Humbja e dy aktoreve kryesore që luajtën një rol kyç në rigjallërimin e ekskluzivitetit të plakur, tani vë në dyshim të ardhmen e tyre. Christopher Landon mbetet si drejtor – tani për tani – por hapat e ardhshëm për Spyglass mbeten të paqarta.

Fituesja e Oskarit kritikoi Izraelin, ndaj u përjashtua menjëherë nga agjencia e Hollivudit

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË