“Pësoi infarktin e parë dhe më pas i dyti”: Toshe Zavkov në mosbesim pas humbjes së vëllait të tij Milanit

Foto: Printscreen Facebook / Revista për Femra

Virtuoz i fizarmonikës dhe promotori i madh i muzikës origjinale maqedonase, maestro Milan Zavkov vdiq papritur mbrëmjen e djeshme, në moshën 61-vjeçare. Ai la pas shumë performanca të larta dhe vepra muzikore antologjike. Kolegët humbën një koleg të shquar, dhe familja humbi një burrë, vëlla dhe baba të mrekullueshëm.

Foto: Ekrani i shtypjes Facebook

Familja është në mosbesim dhe pikëllim të madh. Për "Dyqani i grave", vëllai i Milanit, muzikanti Toshe Zavkov, zbulon me mosbesim se dy orë para se të vdiste, kanë folur në telefon.

“Nuk mund ta besoj atë që ndodhi. Ishim të dy me pushime dhe dje ishte dita jonë e parë në punë. Ne ishim bashkë pothuajse gjithë ditën. Biseduam, bëmë plane lidhur me muzikën. Shkuam për drekë. Ai ishte në humor shumë të mirë. Ishim shumë afër dhe rrinim çdo ditë. Ai kurrë nuk u ankua se kishte probleme shëndetësore. Ai dukej i shëndetshëm dhe kishte energji të madhe. Edhe pse ishim gjithë ditën bashkë, më telefonoi rreth orës 19. Folëm gjatë, bënim shaka dhe qeshnim” – tregon Toshe dhe shton se dy orë më vonë e ka telefonuar bashkëshortja e Milanit.

Foto: Ekrani i shtypjes Facebook

“Më tha që Toshe nuk është mirë dhe duhet të vij menjëherë tek ata. Tashmë ishte vonë. Ambulanca në shtëpinë e tyre deklaroi vdekjen. Gjithçka ndodhi menjëherë. Milne ishte në studion e tij, e cila është brenda shtëpisë së tyre. Ai po punonte për këngët e tij të reja që donte t'i dërgonte nëpër festivale. Ai erdhi në sallon dhe vetëm tha se diçka po i shtrëngohej në gjoks. Pati atakun e parë në zemër dhe më pas pasoi i dyti” – tregoi Toshe mes lotësh "Dyqani i grave".

Foto: Ekrani i shtypjes Facebook

Milan Zavkov filloi të luajë fizarmonikë kur ishte 8 vjeç. Përpjekjen e parë e pati në moshën 14-vjeçare, kur ishte pjesë e orkestrës së Gjorgi Dimçevski në ansamblin “Mlad Tanec”. Në vitet e hershme Zavkov luajti në KUD "Mirce Acev". Në kohën kur ai u regjistrua në studime nuk kishte departament fizarmonikë. Kështu, ai u diplomua në akademinë e muzikës në Shkup dhe instrumenti kryesor i tij ishte kontrabasi. Me oktetin "Maqedonia" ai regjistroi diskrimin e tij të parë, në vitin 1970 me katër valle.

Foto: Ekrani i shtypjes Facebook

Ai punoi së bashku me saksofonistin Ferus Mustafov dhe ka qenë anëtar i gjatë i grupit "Merak maqedonas", e më vonë pjesë e ansamblit "Vallja" si simbol i folklorit tradicional maqedonas. Ai është autor i një numri të madh këngësh, të realizuara nga Violeta Tomovska, Gotse Arnaudov, Efto Pupinovski, Blagica Pavlovska, Aneta Micevska, Lence Kukic и Goran Kukiq.

 

Nesër do të mbahet një përkujtimore për nder të maestro Milan Zavkov

Vdiq Milan Zavkov, virtuoz maqedonas fizarmonikë dhe krijues i muzikës

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës