Uria si armë - në rastin e parë, Putin mund të organizojë një Holodomor të ri, akuzoi Zelensky

Vladimir Zelenski, Vladimir Putin / Kolazh: Free Press. - Ivan Samarxhiev

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha sot se uria nuk duhet të bëhet më kurrë një armë kundër lirisë së njerëzve.

Duke hapur samitin e dytë ndërkombëtar të iniciativës "Gruri nga Ukraina", Zelensky tha se sot, në prag të Ditës së Përkujtimit të Holodomorit, Rusia lëshoi ​​mbi 70 drone sulmuese Shahed mbi territorin e Ukrainës.

"Sot, në Ditën e Përkujtimit, një sulm terrorist si ky do të thotë se (Presidenti rus Vladimir) Putin është krenar që është një me vrasësit më të mëdhenj të shekullit të 20-të." "Nëse do të mund të organizoja një tjetër Holodomor në Ukrainë, do ta bëja," tha Zelensky.

Ai deklaroi se Rusia do të vazhdojë të përdorë mungesën e ushqimit dhe ta kthejë urinë në një armë, duke vënë në dukje se tashmë në ditën e parë të luftës, marina ruse bllokoi portet detare të Ukrainës dhe eksportet e ushqimit nga Ukraina, të cilat janë të një rëndësie kritike, domethënë për botën .

Fusha e grurit në Ukrainë
Fusha me grurë në Ukrainë / Foto: EPA-EFE / SERGEI ILNITSKY

“Dhjetëra vende dhe qindra miliona njerëz në një zonë të gjerë nga Afrika Perëndimore në Azinë Lindore varen nëse tregu ushqimor është i qëndrueshëm”, tha Zelensky.

Siç theksoi ai, samiti i sotëm është një tjetër dëshmi se Ukraina nuk do të humbasë forcën dhe lirinë e saj dhe se iniciativa humanitare ukrainase "Grain from Ukraine", e cila bashkoi pothuajse 40 vende dhe organizata ndërkombëtare, ndihmon ato vende që vuajnë më shumë nga mungesa e ushqimi.

unsplash
Gruri / Foto: MPB

“Ne ndihmojmë pavarësisht terrorit të vazhdueshëm rus, tentativës së vazhdueshme të Rusisë për të penguar eksportet tona ushqimore. Etiopia, Somalia, Jemeni, Kenia... Ata tashmë kanë marrë më shumë se 170 mijë tonë ushqime falë nismës sonë të përbashkët humanitare. Ky është një shpëtim për miliona jetë”, theksoi presidenti i Ukrainës.

Korrja e fushave të grurit në rajonin e Odesa - foto EPA, Igor Tkachenko

Ai njoftoi se një anije tjetër, e cila do të transportojë një ngarkesë drithi në një port në Nigeri, po përgatitet të niset, e cila sipas tij do të ndihmojë rreth 400.000 njerëz.

Zelensky theksoi se populli ukrainas, i cili në të kaluarën tashmë është përballur me një mungesë të tmerrshme të ushqimit dhe urinë e popullatës së tyre, të organizuar nga regjimi sovjetik, e percepton veçanërisht kërcënimin e urisë për çdo popull tjetër.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës