Gjukanoviq: Ne mbështesim ambiciet e Kosovës për t'u bërë anëtare e Këshillit të Evropës dhe për të marrë statusin e kandidatit për në BE

Milo Gjukanoviç/ Foto Savo PRELEVIC / AFP / Profimedia

Mali i Zi i kupton ambiciet e Kosovës për t'u bërë anëtare e Këshillit të Evropës dhe për të marrë statusin e kandidatit për në BE dhe ne e mbështesim fuqimisht atë, tha sot Presidenti i Malit të Zi. Milo Gjukanoviç pas takimit në Podgoricë me kolegun e tij nga Kosova Vyosa Osmani.

Gjukanoviq ka theksuar se Mali i Zi po ndjek me vëmendje gjithçka që ndodh në negociatat mes Kosovës dhe Serbisë.

“Ne jemi të bindur se mund të arrihet një marrëveshje e qëndrueshme. Me zgjidhjen e kësaj çështjeje do të zgjidhej rrënjësisht stabiliteti i këtij rajoni”, thekson presidenti malazez.

Osmani vlerësoi se vetëm një shtet në rajon nuk dëshiron marrëdhënie të mira fqinjësore dhe ai, siç tha, është Serbia. – Është burimi i vetëm i rrezikut të paqëndrueshmërisë. Synimi strategjik i BE-së është që të gjitha këto vende të bëhen anëtare të Unionit, sepse kjo është mënyra e vetme për të arritur paqen në rajon, konsideron presidenti i Kosovës, duke shtuar se presidenti rus. Vladimir Putin i quan Malin e Zi dhe Kosovën “projekte të përkohshme”.

“Mali i Zi dhe Kosova janë shtete sovrane dhe qartësisht të përkushtuara në rrugën drejt anëtarësimit në BE. Ne do të vazhdojmë të punojmë për të zgjidhur çështjet e së kaluarës sonë të dhimbshme. Ne do të vazhdojmë në rrugën e paqes dhe stabilitetit”, tha presidenti i Kosovës.

Sipas saj, Mali i Zi deri më tani ka treguar mbështetje të qartë për Kosovën në të gjitha fushat.

Mbështetja e Gjukanoviqit është dëshmuar shumë herë deri më tani. Nuk kam dyshim se mbështetja nga Mali i Zi do të vazhdojë, tha Osmani, i cili po qëndron për një vizitë dyditore në Podgoricë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës